Sporty motorowe. Kościuszko na szutrach Rajdu Finlandii

Michał Kościuszko i Maciek Szczepaniak, jedyna polska załoga rywalizująca na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) szykuje się do startu w Rajdzie Finlandii. W dniach od 29 do 31 lipca br. zawodnicy Dynamic World Rally Team po raz czwarty w tym sezonie będą walczyć o punkty w klasyfikacjach SWRC i WRC Cup.
- Po dość długiej przerwie w startach cieszę się, że nareszcie przyszła pora na rywalizację. Przed nami dużo pracy, ponieważ Finlandia jest rajdem, w którym trzeba być absolutnie pewnym zarówno notatek, jak i ustawień auta, inaczej nie ma szans na dobry wynik. To będzie najmocniej obsadzona tegoroczna runda SWRC, więc szykuje się zacięta walka o punkty. Nie mam zamiaru odpuszczać, ale jak pokazał początek sezonu, w tych rozgrywkach warto jeździć rozważnie - powiedział Michał Kościuszko.

Polska załoga wystartuje w Rajdzie Finlandii samochodem Skoda Fabia S2000 Evo2 obsługiwanym przez włoskiego tunera Skoda Rally Team Italia. W IRC zespół ten obsługuje obecnie tak znanych zawodników, jak Jan Kopecky czy Guy Wilks. Szefem zespołu jest Mario Fornaris, którego doświadczenie zawodowe obejmuje m.in. współtworzenie fabrycznych zespołów Peugeota, Mitsubishi i Skody startujących na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata.

- Cieszymy się ze współpracy z tak doświadczonym kierowcą, jakim jest Michał, który mimo młodego wieku ma już na swoim koncie wiele sukcesów na trasach Mistrzostw Świata. Przed nami niełatwe zadanie, ponieważ konkurencja będzie bardzo silna na tym rajdzie, ale zrobimy wszystko, aby razem powalczyć o jak najlepszy rezultat - powiedział Mario Fornaris.

Kontrakt z zespołem Skoda Rally Team Italia obowiązywać będzie do końca sezonu 2010 co oznacza, że zawodnicy Dynamic World Rally Team pojadą tym samym autem także w rajdach Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

- W Finlandii wystartuję znanym mi autem Skoda Fabia S2000, ale w nowej specyfikacji Evo2. Liczę na to, że dzięki nowemu autu i doświadczonemu zespołowi mechaników będziemy mogli zapomnieć o nękających nas od początku sezonu problemach technicznych i skupić się tylko na szybkiej jeździe - dodał Michał Kościuszko.

W ciągu dwóch dni Neste Oil Rally Finland zawodnicy będą mieć do przejechania łącznie 1308 kilometrów, w tym 19 odcinków specjalnych o łącznej długości 310 kilometrów oesowych.

Neste Oil Rally Finland, organizowany jest od 1951 roku, a od 1990 roku jest jedną z eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata. Jubileuszowy, 60. w tym roku rajd uważany jest przez kibiców za jeden z najciekawszych szutrowych rajdów na świecie. Baza rajdu zlokalizowana jest w położonym wśród jezior w samym centrum kraju mieście Jyväskylä.

Najstarszy rajd świata - Monte Carlo nie będzie rundą MŚ ?