Rajd Portugalii. Loeb goni Ogiera, coraz szybszy Kościuszko

Po 13 odcinkach specjalnych Rajdu Portugalii wciąż prowadzi Francuz Sebastien Ogier z juniorskiego zespołu Citroena, ale coraz bliżej niego jest mistrz świata Sebastien Loeb. Bardzo dobrze w sobotę jechał Polak Michał Kościuszko, który awansował z szóstego na trzecie miejsce w klasie SWRC.
Citroen przyjechał do Portugalii z precyzyjnym planem. Na piątkowych odcinkach Dani Sordo i Sebastien Ogier mieli jechać jak najszybciej, by w sobotę startować jako pierwsi i wyczyścić drogę przed Sebastianem Loebem. Obaj świetnie wywiązali się z zadania. Po siedmiu odcinkach specjalnych prowadził Ogier, przed Sordo. Loeb był trzeci ze stratą 44 sekund do lidera.

W sobotę mistrz świata i lider klasyfikacji generalnej kierowców wziął się do odrabiania strat. Już na pierwszym odcinku specjalnym w Almodovar był najszybszy i zyskał 8 sekund. Po kolejnym odcinku (w Vascao) awansował na druga pozycję, a po pierwszej pętli tracił do wciąż prowadzącego Ogiera już tylko niespełna 23 sekundy. Dobrze dzień zaczęli kierowcy Forda, jednak na drugim odcinku Jari-Matti Latvala wypadł z trasy, uderzył w drzewo i nie był w stanie kontynuować jazdy. Fin nie ma szczęścia do Portugalii. W ubiegłym roku miał tu bardzo poważny wypadek. Wypadł z drogi i koziołkując stoczył się 150 m po zboczu.

Uszkodzenia, których doznał samochód Latvali okazały się na tyle poważne, że Fin nie będzie kontynuował jazdy w niedzielę i prawdopodobnie straci drugą pozycję w klasyfikacji generalnej.

Na drugiej pętli przebudził się Ogier. Kierowca juniorskiego zespołu Citroena wygrał dwa odcinki specjalne, dzięki czemu jego przewaga nad Loebem utrzymuje się na poziomie 21 sek. Trzecie miejsce zajmuje rewelacyjnie spisujący się w sobotę Peter Solberg. Norweg, jadący prywatnym Citroenem, awansował na trzecie miejsce. Kolejne lokaty zajmują Dani Sordo (Citroen), Mikko Hirvonen (Ford) i Henning Solberg (Stobart).

Kościuszko coraz wyżej

Coraz lepiej na trudnych trasach w Portugalii radzi sobie Michał Kościuszko (z pilotem Maćkiem Szczepaniakiem). W piątek kierowca Dynamic World Rally Team przyzwyczajał się do nowego auta i dzień skończył na 6. miejscu w klasie SWRC. Zapowiadał jednak atak na wyższe pozycje. - Będziemy gonić Janne Tuohino, mamy realną szansę na piąte miejsce - mówił Sport.pl Kościuszko. W sobotę wykonał plan z nawiązką. Dzięki dobrej, czystej jeździe i problemom rywali Polak wyprzedził Tuohimo, a także Nassera Al- Attiyaha i P.G. Andersona. Zajmuje teraz trzecią pozycję w swojej klasie (15. w ogólnej klasyfikacji) , ze stratą ponad dwóch minut do drugiego Xaviera Ponsa. W klasie SWRC prowadzi w Portugalii Fina Jari Ketomaa.

Wyniki (po 13 z 18 odcinków specjalnych):

1. Sebastien Ogier (Francja/Citroen C4) 2:50.48,1
2. Sebastien Loeb (Francja/Citroen C4) strata 21,1 s
3. Petter Solberg (Norwegia/Citroen C4) 52,2
4. Daniel Sordo (Hiszpania/Citroen C4) 1.05,7
5. Mikko Hirvonen (Finlandia/Ford Focus) 1.13,9
6. Henning Solberg (Norwegia/Ford Focus) 3.02,8
... .
9. Kimi Raikkonen (Finlandia/Citroen C4) 7.29,7
15. Michał Kościuszko (Polska/Skoda S2000) 15.11,7
W Portugalii już drugi jest Sebastian Loeb ?