Szczęśliwa trzynastka!

Janusz Kulig i Jarosław Baran zwyciężyli w klasyfikacji generalnej 49. Rajdu Wisły - jednego z najbardziej emocjonujących rajdów tego sezonu. Mistrzowski duet Kulig-Baran w doskonałym stylu i bez błędów pokonał 9 ostatnich odcinków specjalnych rajdu, wygrywając ogółem 8 z 17 wszystkich rozegranych w "Wiśle" prób sportowych. W ten sposób załoga "Marlboro Ford Mobil 1" zdobyła 21 punktów do klasyfikacji rajdowych mistrzostw Polski i po 6 rundach zajmuje w niej drugie miejsce. Wygrana w Rajdzie Wisły jest także trzynastym wspólnym zwycięstwem Janusza Kuliga i Jarosława Barana w mistrzostwach Polski.

Pierwszy dzień 49. Rajdu Wisły załoga "Marlboro Ford Mobil 1" ukończyła na trzecim miejscu w "generalce" - przyczyną straty sięgającej blisko minuty była opona przebita w końcówce pierwszego etapu. W sobotę kierowcy musieli pokonać 9 kolejnych odcinków specjalnych. Na domiar złego pogorszyła się pogoda - od rana padał rzęsisty deszcz. Z powodu niesubordynacji kibiców trzeba było odwołać pierwszy sobotni odcinek: "Ustroń Zawodzie-Ustroń Nierodzim". Następną próbę "Łączka-Kostkowice" wygrał Łukasz Sztuka - 25-letni obiecujący kierowca, który pochodzi z Wisły i doskonale zna tutejsze drogi. Później do głosu doszedł jednak Janusz Kulig. Kierowca "Marlboro Ford Mobil 1" pojechał w koncertowym stylu - najpierw wygrał oes "Dębowiec-Simoradz", a potem także następne dwa - odzyskując wszystkie stracone wcześniej sekundy. Pecha miał za to Leszek Kuzaj - na 14 odcinku przedziurawił oponę. Kuzaj stracił wtedy prowadzenie i spadł na trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej rajdu. Do końca nie było wiadomo, kto stanie na najwyższym podium, bo pomiędzy Łukaszem Sztuką, Januszem Kuligiem i Leszkiem Kuzajem było tylko kilkanaście sekund różnicy. Prowadzenie na krótko przejął Łukasz Sztuka, ale już po 15 odcinku specjalnym "Dębowiec-Simoradz", na pierwszym miejscu znalazł się duet Kulig-Baran. Leszek Kuzaj w końcówce tej próby nie opanował samochodu i wpadł w stojących przy drodze kibiców. Odcinek odwołano, zaliczając czas przejazdu Kuzaja pozostałym kierowcom. Decyzją organizatorów rajdu nie przerwano i także Leszek Kuzaj mógł dalej kontynuować walkę. Janusz Kulig był już wtedy poza jego zasięgiem. Kierowca "Marlboro Ford Mobil 1" wygrał jeszcze 2 z 3 odcinków specjalnych. Tempo rajdu wzrosło - Łukasz Sztuka i Leszek Kuzaj jeszcze w końcówce rajdu próbowali nawiązać walkę z Kuligiem. Za nimi z ponad 30-sekundową stratą jechał Krzysztof Hołowczyc w Peugeocie 206 WRC, który nie dojechał jednak do mety, urywając drążek kierowniczy podczas ostatniego, trzeciego przejazdu oesu "Ustroń Zawodzie-Ustroń Nierodzim". Na przedostatniej próbie sportowej Łukasz Sztuka uderzył w drzewo i młody kierowca musiał także zrezygnować z dalszej rywalizacji.

Ostatecznie załoga "Marlboro Ford Mobil 1" zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej 49. Rajdu Wisły - w 6. rundzie RSMP mistrzowie Polski wygrali 10 z 16 wszystkich rozegranych oesów. Janusz Kulig i Jarosław Baran zdobyli 21 punktów do klasyfikacji rajdowych mistrzostw Polski w których awansowali na drugie miejsce po Leszku Kuzaju - aktualnym liderze RSMP.

Janusz Kulig na mecie rajdu nie ukrywał radości: -"Jestem bardzo szczęśliwy. Jeszcze wczoraj nie sądziłem, że w "Wiśle" staniemy na najwyższym podium, bo zarówno Leszek Kuzaj i Łukasz Sztuka jechali tu naprawdę świetnie. Zachowaliśmy zimną krew aż do końca, nie popełniając dziś żadnych błędów, ale to był trudny rajd - wystarczy spojrzeć na to, ilu kierowców go nie ukończyło. Awans na drugie miejsce w mistrzostwach Polski bardzo mnie cieszy, choć za wcześnie jeszcze mówić o tym, kto w nich zwycięży. Na pewno będę walczył aż do końca".

Jarosław Baran dodał: -"Podzielam radość Janusza. "Wisła" była chyba jednym z najbardziej emocjonujących rajdów tego sezonu i do tego naszą trzynastą wspólną wygraną w mistrzostwach Polski. Dla nas to bardzo szczęśliwa "trzynastka".Następną rundą mistrzostw Polski w której wystartuje załoga "Marlboro Ford Mobil 1" będzie Rajd Karkonoski - eliminacje mistrzostw Europy ze współczynnikiem "5" (28-30.09).

oficjalny komunikat zespołu "Marlboro Ford Mobil 1"