Sebastien Loeb postawił na rallycross. WRC ma kłopot?

Rallycross, jedna z najbardziej efektownych dyscyplin motosportu, przyciągnęła jednego z najlepszych kierowców w historii - Sebastiena Loeba, dziewięciokrotnego rajdowego mistrza świata.
Rallycross to wyścigi na krótkim (1 km długości) zamkniętym torze o nawierzchni asfaltowo-szutrowej. W jednym biegu startuje kilku zawodników samochodach z wyglądu przypominających rajdówki, ale ze znacznie większą mocą. Przyspieszenia są na poziomie bolidów F1. Zacięta walka toczy się od startu do mety, nie brakuje walki zderzak w zderzak, drzwi w drzwi. Kraksy nie są tu niczym nadzwyczajnym. Zacięta walka, ogromna moc, a także łatwość obserwowania rywalizacji, czy to na torze czy przed telewizorze, sprawia, że sport zyskuje coraz większą popularność.Jedyne czego rallycrossowi brakowało, to rozpoznawalnych twarzy. Od tego sezonu to się zmieni. W Rallycrossowych Mistrzostwach Świata w sezonie 2016 pojedzie Sebastien Loeb, który zdobył dziewięć tytułów mistrzowskich w rajdach. Jego autem będzie 550 konny Peugeot 208 WRX Supercar przygotowany przez Team Peugeot Hansen. - Przez lata miałem szczęście uczestniczyć w naprawdę niesamowitych wyścigach, ale Rallycross, z mocą i konkurencyjnością Peugeota 208 WRC, a także intensywnego charakteru zawodów, będzie czymś bardzo wyjątkowym - powiedział Loeb.

Choć to będzie jego debiutancki sezon, zupełnym świeżakiem w tej dyscyplinie nie jest. W 2012 roku zdominował konkurencję RX podczas X-Games w Los Angeles zdobywając złoty medal. Rok później był jeszcze start w swojej domowej rallycrossowej rundzie w Loheac.

Rallycrossowy światek już nie może się doczekać pojedynku byłych rajdowców - Loeba z Petterem Solbergiem. Norweg, który w 2003 roku zdobył mistrzostwo świata w rajdach, od dwóch sezonów stawia na rallycross i w mistrzostwach globu nie ma sobie równych. Smaczku ich rywalizacji doda fakt, że Solberg startuje w Citroenie, z którym Loeb wygrywał w rajdach, ale przed rokiem się rozstał w niezbyt miłej atmosferze, by móc wystartować w Rajdzie Dakar.

Przejście Loeba do rallycrossu może oznaczać kłopoty dla rajdów, które pozostają dość bierne w walce o kibiców. Francuz z pewnością przyciągnie do wciąż niszowej dyscypliny wielu nowych kibiców. Proste zasady i łatwość obserwowania i kompaktowy format rywalizacji sprawiają, że do rallycrossu łatwo się przekonać.

Rajdowe mistrzostwa świata od trzech sezonów zdominowane przez Volkswagena cały czas tracą na popularności, a promotor robi niezbyt wiele, by sprawić, by rywalizacja była bardziej zacięta. Gdy pojawiają się kierowcy, którzy mają umiejętności, by zagrozić najlepszym, promotor zbytnio nie stara się, by ich w swojej serii zatrzymać. Rallycross robi wręcz odwrotnie, bo jego władze doskonale zdają sobie sprawę, że to pojedynki najlepszych kierowców napędzają popularność. W rajdach jest z tym kłopot, w rallycrossie ostra rywalizacja to podstawa.

-Rallycross to jedna z najtrudniejszych dyscyplin do zdominowania, tu nie ma miejsca na błędy. Loeb ma niezwykłą zdolność do przystosowywania się i nie mam wątpliwości, że będzie silnym konkurentem - mówi Kenneth Hansen, szef zespołu, który będzie obsługiwał Loeba.

Pierwsza runda rallycrossowych mistrzostw świata 15 kwietnia w portugalskim Montalegre.

Tak będą wyglądać bolidy Formuły 1 w sezonie 2016 [ZDJĘCIA]


01.
Który samochód w WRC jest najładniejszy?