24 godziny w Le Mans. Doba ścigania, 40 minut snu

W środę i czwartek kwalifikacje do ?24 godziny w Le Mans? z Jakubem Giermaziakiem, pierwszym Polakiem w prawie 100-letniej historii wyścigu legendy. Start w sobotę o 15. Transmisja w Eurosporcie.
Giermaziak ma klawe życie. W wyścigach rozbił już m.in. lamborghini gallardo, ale taką ma pracę, że wciąż dają mu się wyszaleć pięknymi autami. Jeździł w Porsche SuperCup (w zeszłym sezonie był drugi), teraz pojedzie ferrari 458 italia gt2. Wystartuje w wyścigu, o którym marzył i o który starał się od kilku lat. I do którego przygotowywał się co najmniej od roku.

Oznaczało to dla niego przeskoczenie ze stada sprinterów do stada długodystansowców. W Porsche SuperCup wyścigi trwają pół godziny. W Le Mans 25-letni Polak będzie za kierownicą około 12 godzin, zmieniany przez partnerów: Saudyjczyka Abdulaziza Turki Al Faisala i Amerykanina Michaela Avenattiego. Jako główny pilot będzie jechał pierwszy i zakończy wyścig po 24 godzinach. To oznacza masę logistycznych komplikacji, znanych specjalistom od długodystansowych wyścigów, i całkiem nowych dla takich jak Giermaziak, którzy w nich uczestniczą rzadko. Polak trzykrotnie startował w podobnym wyścigu w Daytonie (ostatnio w styczniu w Porsche GT3, był siódmy w swojej klasie), więc już wie, że do przejechania przez auta jego kategorii jest pewnie ponad 4500 km. - Kiedy będzie koniec mojej zmiany, muszę zjechać, wysiąść, pomóc koledze wpiąć się w kabinie, zjeść, napić się, porozmawiać z inżynierem i położyć się spać. Nauczyłem się zasypiać w kilka minut. Ratuje mnie nawet 10 minut drzemki, ale śpię zwykle pół godziny, 40 minut i sprawdzam, co się dzieje, czy nie jestem potrzebny - mówi Giermaziak.W czasie, gdy kierowca śpi, po 13-kilometrowym torze (część to przystosowana do wyścigów szosa) krąży ponad 50 samochodów, z których najmocniejsze mają ponad 1000 KM. Na torze jest huk, jak w hamowni silników odrzutowych. Najgorszy czas szychty - według różnych kierowców - to noc, poranek i ostatnie godziny, gdy trzeba gnać na 110 proc. - Mógłbym jechać całą noc [przepisy tego zabraniają - red.]. Uwielbiam to. Brzask jest najgorszy, nikt go nie chce mieć na swojej zmianie, ale ktoś musi - mówi Giermaziak.Takich jak on przekwalifikowanych sprinterów będzie w Le Mans więcej. W fabrycznym prototypie porsche 919 pojedzie Mark Webber, niedawna gwiazda F1, gdzie ścigają się przez maksymalnie dwie godziny, w rebellionie r-one Nick Heidfeld, były partner Roberta Kubicy w BMW, są też Japończycy, którzy robili wypadkowy zamęt w F1 - Kazuki Nakajima i Kamui Kobayashi.

Samochody też są długodystansowe. Podzespoły bardziej wytrzymałe, hamulce mocniejsze, zawieszenie trwalsze. Najszybsi - w kategorii hybrydowych prototypów - w 24 godziny przejeżdżali ponad 5400 km. Na początku jeździ się oszczędnie, bo zrobienie rekordowego okrążenia nie zrekompensuje naprawy po ewentualnej kraksie, stłuczce czy awarii.Giermaziak pojedzie ferrari 458 italia gt2, które zadebiutowały w wyścigach w 2011 roku. Samochód Polaka nie jest nówką sztuką, ale jego wiek trudno określić, bo po wielu przebudowach właściwie 90 procent samochodu jest inne, niż gdy wyjeżdżał z fabryki. Jest piękne oraz, co najważniejsze, silnik ma niemal pośrodku, przez co środek ciężkości pojazdu jest znacznie przed tylną osią i ferrari jest wyważone jak betonowa trylinka. Nie tak jak porsche 911, którego silnik w kuprze powodował notoryczną podsterowność. Jest też szybsze niż porsche na dystansie okrążenia, choć pewnie nie na prostej - z powodu docisku, czyli takich ustawień aerodynamicznych, aby na łukach można było jechać szybciej.

- Dlaczego ferrari? Zawsze chciałem nim wystartować. No, i chciałem udowodnić, że potrafię jeździć nie tylko w porsche. To rodzaj higieny kierowcy, mierzyć się w różnych pojazdach - mówi Polak.

Polak będzie klasyfikowany w kategorii Le Mans Grand Tourisme Amateur, czyli zespołów prywatnych. Najwyższa z czterech kategorii - Le Mans Prototype 1 - to pojazdy kosmiczne, prędkością na prostej przewyższające F1. W 1988 roku na odcinku Mulsanne Roger Dorchy jechał 405 km na godz. Teraz tego rekordu pobić się nie da, pobudowano szykany, ale i tak pojazdy rozpędzają się prawie do 400 km na godz. Mają lepsze hamulce i są o prawie 400 kg lżejsze, więc to, na co Giermaziak musi uważać, dzieje się za nim. - Są o 40 sekund na okrążeniu szybsze. Patrzysz w boczne lusterko, jest 200 m za tobą, dojeżdżasz do zakrętu, a on jest obok - mówi Giermaziak.

Największą tragedię w historii sportów motorowych spowodowała właśnie różnica w hamowaniu, i to właśnie w 24 Le Mans. W 1955 roku jaguar Mike'a Hawthorna z rewolucyjnymi hamulcami tarczowymi zahamował ostro i mercedes 300 slr z hamulcami bębnowymi Pierre'a Levegha odbił się od tylnego koła wozu rywala, wybił w powietrze i zabił 83 osoby, plus jego samego. Levegh był wcześniej jednym z dwóch straceńców, którzy próbowali przejechać 24 Le Mans solo. Był blisko. Samochód się zepsuł po 23 godzinach jazdy, gdy prowadził o cztery okrążenia nad najlepszym rywalem.- Pierwszy start nie jest po zwycięstwo, lecz po doświadczenie - uważa Giermaziak. O główną wygraną będą walczyć audi r-18 e-tron quattro, toyota ts040 hybrid, być może porsche 919 hybrid, wszystkie z elektrycznym doładowaniem. Audi od swojego debiutu w 1999 roku wygrał 13 z 16 wyścigów w Le Mans. Niemiecki zespół jest faworytem, ale Toyota w zeszłym roku była najszybsza w całym sezonie wyścigów długodystansowych, wygrywając pięciokrotnie w ośmiu startach.Transmisje w Eurosporcie: kwalifikacje w środę o godz 22, czwartek o 19 i 22. Treningi w sobotę o 8.45. O 15 start.Zdjęcie MANTA GPS460 Europa Zdjęcie RiderGPS HDTV AM Polska Zdjęcie VORDON 7 Europa
MANTA GPS460 Europa RiderGPS HDTV AM Polska VORDON 7 Europa
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info