Rajd Wielkiej Brytanii. Kubica unikał błędów, ale czołówka daleko

Po dwóch dniach Rajdu Wielkiej Brytanii Robert Kubica (Ford Fiesta WRC) zajmuje 12. miejsce. Liderem jest mistrz świata Sebastien Ogier (VW Polo WRC), a najciekawsza jest walka o drugie miejsce.
Kubica był względnie zadowolony po ostatnim sobotnim oesie. Tempem jazdy może nie imponował, ale jechał rozważnie, rozsądnie i bez przygód poza trasą. Najlepiej wypadł na 13. odcinku specjalnym - na krótkiej dwukilometrowej próbie wokół zamku Chirk był piąty. Dobrze poszło też wieczorem na 13-kilometrowej próbie Aberhirnant - Kubica był dziewiąty, bo jechał "czysto", a rywale mieli problemy z jazdą w zapadającym zmroku.

Jechaliśmy dziś mądrze, unikaliśmy kłopotów i awarii, ale łatwo nie było - powiedział Kubica na mecie sobotnich odcinków.

Łatwo nie było, bo jego fiesta znów nie sprawuje się jak należy. 30-letni Polak narzekał na podsterowność samochodu, co utrudniało mu jechanie odpowiednim tempem. Zamiast ciągłej walki z samochodem i czasem, wybrał zbieranie doświadczeń i naukę nowych nawierzchni. Szczególnie cenna była lekcja na ostatnim oesie, w kompletnych ciemnościach. - W takich warunkach na asfalcie problemów nie mam, ale na szutrze czy błocie jest kompletnie co innego. Światło odbija się inaczej i ciężko do tego się przyzwyczaić - powiedział.

12. miejsce w klasyfikacji generalnej nie jest rewelacyjnym wynikiem, ale w niedzielę jest szansa na więcej. Hayden Paddon ma nad Kubicą 16,5 sekundy przewagi, a Martin Prokop 22,2. To z Prokopem Polak może powalczyć, bo w sobotę był od Czecha szybszy na większości oesów.

Na czele klasyfikacji generalnej Sebastien Ogier. Francuz tempa nie podkręcał, wyniki osiągał w środku stawki, bo już z samego rana odpadł mu główny rywal - Jari-Matti Latvala wpadł do rowu i stracił kilka minut, zanim wrócił na trasę.

Pod nieobecność Latvali toczy się pasjonująca walka o drugie miejsce. Po sobotnich odcinkach Mikko Hirvonen (Ford Fiesta WRC), dla którego będzie to ostatni rajd w WRC (kończy karierę), ma 3,4 sekundy przewagi nad Krisem Meeke (Citroen DS3 WRC).

W niedzielę do przejechania jest sześć oesów o łącznej długości około 45 km. Początek relacji na żywo w Sport.pl i aplikacji Sport.pl LIVE od godz. 9.30.

Jedenaście startów Kubicy na efektownych zdjęciach