Sport.pl

Drużynowy Puchar Świata na żużlu. Polacy nie obronili tytułu. Zdecydował ostatni wiraż

Duńczycy wywalczyli Drużynowy Puchar Świata! Po pasjonującej walce do ostatniego biegu pokonali w Bydgoszczy broniących tytułu Polaków. Trzecie miejsce dla Australii, czwarte dla Wielkiej Brytanii
Finał DPŚ po raz szósty został rozegrany w Polsce, choć Bydgoszcz debiutowała jako gospodarz. Poprzednio impreza gościła w dwukrotnie we Wrocławiu i Lesznie, a trzy lata temu odbyła się w Gorzowie Wlkp. Podopieczni trenera Marka Cieślaka w składzie: Jarosław Hampel, Krzysztof Kasprzak, Janusz Kołodziej i Piotr Protasiewicz oraz Krzysztof Buczkowski jako rezerwowy, ze względu na rolę gospodarza nie musieli uczestniczyć w kwalifikacjach.

W finałowych zawodach świetnie spisywali się w pierwszych czterech biegach, które wygrali. Ale potem lepiej zaczęli jechać Duńczycy, którzy wykorzystali tzw. dżokera i szybko zmniejszyli dystans. O wygranej zdecydowały dwa ostatnie biegi. Australia i Wielka Brytania już w walce o tytuł się nie liczyły.

W 19. biegu błąd popełnił Piotr Protasiewicz, który zahaczył o bandę i wywrócił się na wirażu. Polak został zdyskwalifikowany, a Duńczycy odrobili przed ostatnim wyścigiem punkt straty.

O zwycięstwo w 20. biegu walczyli Kołodziej z Iversenem. Początkowo przewagę miał Polak. Dobrze bronił się przed atakami Duńczyka, ale skapitulował na ostatnim wirażu. Duńczyk nabrał większej prędkości i wyprzedził Polaka.

Duńczycy po raz czwarty wygrali Drużynowy Puchar Świata. Polacy tytułu nie obronili, ale nadal z dorobkiem sześciu złotych i trzech srebrnych medali są najbardziej utytułowaną drużyną cyklu. Polacy na najwyższym stopniu podium stawali w latach 2005, 2007, 2009-11 i 2013. W 2001 i 2008 roku - podobnie jak teraz - wywalczyli srebrny medal. Po dwa zwycięstwa odniosły reprezentacje Australii i Szwecji.Więcej o:
Komentarze (29)
Drużynowy Puchar Świata na żużlu. Polacy nie obronili tytułu. Zdecydował ostatni wiraż
Zaloguj się
 • waldic60

  Oceniono 42 razy 40

  Gratulacje dla żużlowców!
  Bywało, że to Polacy korzystali z Jokera i ..... zostawali Mistrzami Świata.
  A przepis jak przepis, nie zawsze będzie korzystny dla jakiejś drużyny czy zawodnika.

 • hobby32

  Oceniono 19 razy 19

  Medale zawodów o DMŚ:
  1. Dania 15 złotych - 8 srebrnych - 7 brązowych
  2. Polska 11 - 8 - 8
  3. Szwecja 10 - 10 -13
  4. W. Brytania 9 - 13 - 9
  5. USA 5 - 4 - 7
  6. Australia 4 - 4 - 3
  7. N. Zelandia 1 - 0 - 0
  8. ZSRR 0 - 5 - 3
  9. Czechosłowacja 0 - 1 - 3
  10. Rosja 0 - 1 - 1
  11. Czechy 0 - 1 - 0
  12. Niemcy 0 - 0 - 2

 • kamilos205

  Oceniono 38 razy 8

  "W zawodach DPŚ, Joker może być stosowany
  tylko w turniejach finałowych. Prawo
  wystawienia Jokera przysługuje drużynie,
  która przed danym biegiem traci do lidera 6
  punktów."
  Według mnie joker wypacza wynik i powinni to zlikwidować

 • czefan

  Oceniono 9 razy 7

  Teraz zawody o Drużynowe Mistrzostwo Świata noszą tytuł/podtytuł Drużynowego Pucharu Świata. Tak sobie je nazwała firma BSI jak uzyskała licencję od FIM (przecież nie na zawsze). Ale zawody o DMŚ są rozgrywane od 1960 roku. Teraz były 55. raz. Polska była Mistrzem Świata w latach: 1961, 1965, 1966, 1969, 1996, 2005, 2007, 2009, 2010, 2011 i 2013. Razem Polska jest JEDENASTOKROTNYM Drużynowym Mistrzem Świata na żużlu.
  Dania została dzisiaj DMŚ po raz piętnasty. Może kiedyś ją dogonimy?

 • maks200

  Oceniono 17 razy 7

  Gratulacje dla Dani,brawo dla Polakow wygrac z kangurami to sukces,to nasz narodowy sport,jeszcze siatka i reczna -to dyscypliny dla koneserow.

 • czoper62

  Oceniono 5 razy 5

  Co tam, i tak jesteśmy Brazylią żużla.

 • anty_globalista

  Oceniono 37 razy 3

  A mówiłem, żeby zdjąć Kołodzieja - który całe zawody mulił, bo skrewimy.

  No i znowu miałem rację.

 • cxubmsqq1

  Oceniono 10 razy 2

  Biedny ten redaktor Malinowski - musial przelknac oczywisty fakt przegrania polskiej druzyny wiec, by sobie/kibolom poprawic humor, dodal nieprawdziwa informacje, iz Polacy sa nadal ... najlepsi 'w sumie'!

  Niestety zuzlowi fachowcy poprawili niekompetentnego dziennikarzyne! To ania a nie Polska jest najlepsza w historii! Oj, p. Malinowski - najwyzszy czas zaczac dmuchac nastepnego .... balona!!! Zuzlowy juz pekl z hukiem.... a pan dalej dmucha tego niszowego balona....

  Radze sie szybko przerzucic na balona siatkarskiego.... podejrzewam, iz zna pan ten temat tak samo niedobrze jak zuzlowy wiec napisze pan podobne idiotyzmy - powodzenia!!!!

 • jupikajejmdf

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy wygrywaja tylko w lata nieparzyste. pozostałosc z PRL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX