Massa: Kubica nie powinien startować w rajdach

Felipe Massa w rozmowie z serwisem autosport.com wyraził opinię, że Robert Kubica nie robi dobrze, startując w rajdach samochodowych. - Zbytnio ryzykuje w ten sposób swoim zdrowiem - uważa kierowca F1 jeżdżący obecnie w zespole Williamsa.

Brazylijczyk, który w przeszłości miał według różnych doniesień zostać zastąpiony przez Kubicę w Ferrari, uważa, że polski kierowca podejmuje zbyt wielkie ryzyko, startując w rajdach. Przypomnijmy: pięciu tegorocznych imprez w WRC Kubica tylko jedną ukończył bez żadnego wypadku (Rajd Argentyny).

- On jest świetnym kierowcą, jednak nie wydaje mi się, że robi właściwie. Moim zdaniem rajdy nie są dla niego odpowiednie - powiedział Massa. - Znam go, od kiedy był dzieciakiem w Formule Renault, jednak po wypadku nie widziałem go już ani razu, gdyż nigdy nie pojawia się na wyścigach Formuły 1 - dodał.

- Lepiej dla niego byłoby, gdyby startował np. w DTM (niemiecka seria wyścigowa samochodów turystycznych - przyp.), czyli w wyścigu, który jest częścią jego doświadczenia, który lepiej zna. Rajdy tymczasem są diametralnie różne od naszej dyscypliny - uważa Massa.

- Wiem, że uraz jego ręki jest zbyt poważny, by mógł jeździć w Formule 1, jednak są inne mistrzostwa wyścigowe, w których mógłby startować. Szczególnie że w rajdach ciągle się rozbija - zaznaczył Brazylijczyk.

W sezonie 2013 Kubica wywalczył tytuł rajdowego mistrza świata w WRC-2. W tym roku krakowianin startuje samochodem Ford Fiesta WRC.

W pięciu tegorocznych rundach rajdowych mistrzostw świata były kierowca F1 zdobył punkty tylko w ostatniej, w Argentynie, gdzie zajął szóste miejsce. Cztery poprzednie nie były udane. 17 stycznia w Monte Carlo Kubica z pilotem Maciejem Szczepaniakiem, gdy byli na czwartej pozycji, wypadli z drogi i nie ukończyli dziewiątego odcinka specjalnego.

W lutym w Rajdzie Szwecji uplasował się na 24. miejscu, gdyż kilka razy lądował w śnieżnych bandach przy trasie OS-ów. Także kolejny start - Rajd Meksyku w marcu - nie dał Polakowi dorobku punktowego, bowiem Ford polskiej załogi dwa razy dachował. Również na początku kwietnia w Portugalii Kubica rajdu nie ukończył, po uszkodzeniu rozrusznika zespół wycofał go z rywalizacji.

Kolejnym sprawdzianem załogi Kubica - Szczepaniak będzie Rajd Sardynii na początku czerwca, a po nim pod koniec miesiąca 71. Rajd Polski (26-29 czerwca) - siódma runda tegorocznych mistrzostw świata na szutrowych trasach w rejonie Mikołajek.

Karierę Kubicy w F1 przerwał wypadek na rajdzie Ronde di Andora, który wydarzył się 6 lutego 2011 r. Na pierwszym OS-ie auto prowadzone przez Polaka wypadło z trasy i uderzyło przy dużej prędkości w barierę bezpieczeństwa, która po remoncie nie była odpowiednio zabezpieczona. Jej fragment, który przebił karoserię samochodu, poważnie zranił kierowcę, który później przeszedł kilka ciężkich operacji i przez długi czas przechodził rehabilitację.