Sport.pl

Massa: Kubica nie powinien startować w rajdach

Felipe Massa w rozmowie z serwisem autosport.com wyraził opinię, że Robert Kubica nie robi dobrze, startując w rajdach samochodowych. - Zbytnio ryzykuje w ten sposób swoim zdrowiem - uważa kierowca F1 jeżdżący obecnie w zespole Williamsa.


Brazylijczyk, który w przeszłości miał według różnych doniesień zostać zastąpiony przez Kubicę w Ferrari, uważa, że polski kierowca podejmuje zbyt wielkie ryzyko, startując w rajdach. Przypomnijmy: pięciu tegorocznych imprez w WRC Kubica tylko jedną ukończył bez żadnego wypadku (Rajd Argentyny).

- On jest świetnym kierowcą, jednak nie wydaje mi się, że robi właściwie. Moim zdaniem rajdy nie są dla niego odpowiednie - powiedział Massa. - Znam go, od kiedy był dzieciakiem w Formule Renault, jednak po wypadku nie widziałem go już ani razu, gdyż nigdy nie pojawia się na wyścigach Formuły 1 - dodał.

- Lepiej dla niego byłoby, gdyby startował np. w DTM (niemiecka seria wyścigowa samochodów turystycznych - przyp.), czyli w wyścigu, który jest częścią jego doświadczenia, który lepiej zna. Rajdy tymczasem są diametralnie różne od naszej dyscypliny - uważa Massa.

- Wiem, że uraz jego ręki jest zbyt poważny, by mógł jeździć w Formule 1, jednak są inne mistrzostwa wyścigowe, w których mógłby startować. Szczególnie że w rajdach ciągle się rozbija - zaznaczył Brazylijczyk.

W sezonie 2013 Kubica wywalczył tytuł rajdowego mistrza świata w WRC-2. W tym roku krakowianin startuje samochodem Ford Fiesta WRC.

W pięciu tegorocznych rundach rajdowych mistrzostw świata były kierowca F1 zdobył punkty tylko w ostatniej, w Argentynie, gdzie zajął szóste miejsce. Cztery poprzednie nie były udane. 17 stycznia w Monte Carlo Kubica z pilotem Maciejem Szczepaniakiem, gdy byli na czwartej pozycji, wypadli z drogi i nie ukończyli dziewiątego odcinka specjalnego.

W lutym w Rajdzie Szwecji uplasował się na 24. miejscu, gdyż kilka razy lądował w śnieżnych bandach przy trasie OS-ów. Także kolejny start - Rajd Meksyku w marcu - nie dał Polakowi dorobku punktowego, bowiem Ford polskiej załogi dwa razy dachował. Również na początku kwietnia w Portugalii Kubica rajdu nie ukończył, po uszkodzeniu rozrusznika zespół wycofał go z rywalizacji.

Kolejnym sprawdzianem załogi Kubica - Szczepaniak będzie Rajd Sardynii na początku czerwca, a po nim pod koniec miesiąca 71. Rajd Polski (26-29 czerwca) - siódma runda tegorocznych mistrzostw świata na szutrowych trasach w rejonie Mikołajek.

Karierę Kubicy w F1 przerwał wypadek na rajdzie Ronde di Andora, który wydarzył się 6 lutego 2011 r. Na pierwszym OS-ie auto prowadzone przez Polaka wypadło z trasy i uderzyło przy dużej prędkości w barierę bezpieczeństwa, która po remoncie nie była odpowiednio zabezpieczona. Jej fragment, który przebił karoserię samochodu, poważnie zranił kierowcę, który później przeszedł kilka ciężkich operacji i przez długi czas przechodził rehabilitację.

Najszybsze i najpiękniejsze kobiety w motosporcie [ZDJĘCIA]


Więcej o:
Komentarze (32)
Massa: Kubica nie powinien startować w rajdach
Zaloguj się
 • konkretniekarol

  Oceniono 36 razy 14

  Wujek Dobra Rada. Nie chcę umniejszać osiągnięć Massy (nawiasem mówiąc niezbyt wielkich, jak na tyle lat spędzonych za kierownicą Ferrari), ale trudno się oprzeć wrażeniu, że to nie ten charakter i nie ta pasja, co Kubica. Robert ma mentalność zwycięzcy, co zresztą sam dał do zrozumienia w jednym z ostatnich wywiadów. Massa to solidny wyścigowy rzemieślnik.

 • wmc-33

  Oceniono 11 razy 11

  Jazda w DTM byłaby łatwizną. Rajdy są wielkim wyzwaniem. jeśli Kubica wygra choćby jeden rajd WRC, przejdzie do historii sportów motorowych jako jedyny kierowca, który wygrał zarówno wyścig F1, jaki rajd WRC.

 • tylkoturbobenzyna

  Oceniono 15 razy 11

  Tak się rozbijał w zeszłym roku, że wygrał WRC-2. Sezon jeszcze się nie skończył. Dajmy Kubicy szansę na rozwój i poprawę błędów. 6 miejsce ostatnio to dobry wynik. Oby było już lepiej.

 • blacksell

  Oceniono 63 razy 11

  szkoda tylko tych samochodów co to je kasuje

 • janbar22

  Oceniono 31 razy 5

  Kubica jeszcze pokaże, jak się jeździ w rajdach - pojął swoje błędy i z żelazną konsekwencją będzie je eliminował, bo taki ma charakter. A Massa - mówiąc szczerze - chrzani.

 • i-65

  Oceniono 9 razy 3

  "Lepiej dla niego byłoby, gdyby startował np. w DTM (...)"

  Miałem cichą nadzieję, że zaatakuje amerykańską serię NASCAR. Tam raczej dałby radę z taką ręką jeździć...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX