Michał Winiarski

Michał Winiarski

Michał Winiarski urodził się w Bydgoszczy 28 września 1983 roku. Mierzy 200 cm i gra na pozycji rozgrywającego. Przez 10 lat reprezentował Polskę na turniejach olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy oraz w Lidze Światowej. Jest jednym z najbardziej utytułowanych siatkarzy w historii kraju.

Kariera drużynowa

Michał Winiarski rozpoczął karierę siatkarską w lokalnym klubie Chemik Bydgoszcz. Z czasem został reprezentantem SMS PZPS Spała. W 2002 roku podpisał kontrakt z AZS Częstochowa. Dzięki temu transferowi młody zawodnik zaistniał na arenie krajowej. Zaowocowało to powołaniem do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata Juniorów. W czasie pobytu na Śląsku zdążył zdobyć srebrny i 2 brązowe medale w Polskiej Lidze Siatkówki. Regularne, dobre występy sprawiły, że zainteresowały się nim mocniejsze kluby. Po 3 latach gry w Częstochowie, Michał Winiarski przeszedł do Skry Bełchatów. Z nowym zespołem sięgnął zarówno po Mistrzostwo, jak i po Puchar Polski. W tym czasie zaczął być regularnie powoływany do dorosłej Reprezentacji Polski.

Z czasem Michał Winiarski zdecydował się na transfer do Włoch. Trafił do zespołu Trentino Volley, którego barwy reprezentował przez kolejne 3 lata. Był to niezwykle udany okres w jego karierze, bowiem w tym czasie zdobył Mistrzostwo i Wicemistrzostwo Włoch, a także odniósł zwycięstwo w prestiżowej siatkarskiej Lidze Mistrzów. Po kilku sezonach spędzonych w Trydencie, Michał Winiarski zdecydował się na powrót do rodzinnego kraju.

Wybór padł ponownie na Skrę. Jednak tym razem Michał Winiarski w Bełchatowie zatrzymał się na dłużej. W barwach żółto-czarnych występował przez kolejne 4 lata. W tym czasie zapisał na swoim koncie 2 Mistrzostwa Polski, 1 wicemistrzostwo kraju, 2 razy sięgnął po Puchar Polski, a także z powodzeniem radził sobie w Lidze Mistrzów i podczas Klubowych Mistrzostw Świata.

W sezonie 2013/2014 na krótko związał się z klubem Fakieł Nowy Urengoj z Rosji, lecz zaledwie po 1 roku gry na wschodzie zadecydował o powrocie do Polskiej Ligi Siatkówki. I znów trafił do Skry Bełchatów. Decyzja o powrocie była słuszna, bowiem dzięki temu transferowi Michał Winiarski mógł świętować drugie w swojej karierze zwycięstwo w Superpucharze Polski.

Kariera reprezentacyjna

Michał Winiarski przez 10 lat reprezentował Polskę na przeróżnych turniejach międzynarodowych. Zawodnik ten może pochwalić się zdobyciem m.in. Mistrzostwa Świata w 2014 roku. W finale Polacy pokonali faworyzowaną Brazylię 3:1. Był to swego rodzaju rewanż za finał z roku 2006. Wówczas lepsi od Biało-Czerwonych okazali się siatkarze Canarinhos, a nasi zawodnicy musieli zadowolić się srebrnym medalem. W roku 2012 Polska zwyciężyła w Lidze Światowej, a rok wcześniej zdobyła srebrny medal w czasie Pucharu Świata rozgrywanego w Japonii. Ponadto w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, Michał Winiarski zdobył z Biało-Czerwonymi 2 razy pierwsze i 1 raz trzecie miejsce, na tym prestiżowym turnieju. Po zakończeniu Mistrzostw Świata w roku 2014, które odbyły się w Polsce, urodzony w Bydgoszczy siatkarz zadecydował o zakończeniu reprezentacyjnej kariery.

Nagrody indywidualne

Oprócz sukcesów drużynowych, w czasie swojej kariery Michał Winiarski zdobył mnóstwo nagród indywidualnych. Wielokrotnie jego łupem padał prestiżowy tytuł najlepszego przyjmującego, zarówno Polskiej Ligi Siatkówki, jak i Ligi Światowej, a nawet Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. W roku 2007 został wybrany najlepszym zawodnikiem roku w plebiscycie Siatkarskie Plusy, zaś w roku 2008 i 2009 Michała Winiarskiego uznano za najlepszego siatkarza i przyjmującego w plebiscycie magazynu „Super Volley”. W czasie swojej imponującej kariery, zawodnik został nagrodzony Złotym Krzyżem Zasługi (2006) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014).

Inni zawodnicy:

Fabian Drzyzga - Piotr Nowakowski - Marcin Możdżonek - Anna Werblińska - Arkadiusz Gołaś

Michał Winiarski

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.