Michał Kościuszko

Michał Kościuszko

Michał Kościuszko bez cienia wątpliwości może być zaliczany do grona najbardziej utalentowanych kierowców młodego pokolenia. Polski rajdowiec ma za sobą wiele sukcesów, które osiągał nie tylko na odcinkach specjalnych polskich rund, ale także w klasyfikacji mistrzostw Świata.

Początek kariery

Początek profesjonalnej kariery Michała Kościuszki przypada na rok 2002. Tuż po zdobyciu międzynarodowej licencji rajdowej młody kierowca zdołał wygrać dwa rajdy Pucharu PZM. Na listę startową Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski Michał został wpisany już w roku 2003. W 2004 roku załoga Kościuszko / Baran zdołała wywalczyć 12. pozycję w klasyfikacji generalnej RSMP. Sezon 2005 reprezentant zespołu Suzuki Chłopskie Jadło Team zakończył na 4. pozycji w generalce.

Rozwój kariery

W roku 2005 Michał podpisał kontrakt z Suzuki Motor Poland. Ten sezon przyniósł kierowcy (jako najmłodszemu zawodnikowi w historii) tytuł Mistrza Polski w klasie S1600 i F2. Michał zdołał obronić tytuł w kolejnym sezonie. W roku 2007 kierowca rozpoczął starty w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Sezon 2009 przyniósł Michałowi wielki triumf – krakowianin jako jedyny Polak w historii stanął na drugim stopniu podium w serii JWRC.

W roku 2010 Kościuszko dołączył do zespołu Dynamic World Rally Team, startując w mistrzostwach Fordem Fiestą S2000. Rok później krakowianin wystartował w Mistrzostwach Świata w kategorii samochodów produkcyjnych. Sezon zakończył na trzeciej pozycji. W roku 2012 udało się wywalczyć czwartą lokatę w PWRC.

W roku 2013 kierowca został zgłoszony do rywalizacji w klasie WRC. Dla reprezentanta zespołu Lotos Rally Team był to jednak bardzo trudny sezon. Początkowe problemy techniczne doprowadziły do zmiany samochodu z Mini WRC na Forda Fiestę RS WRC. Podczas pechowego Rajdu Niemiec polski kierowca doznał poważnej kontuzji kręgosłupa, która wykluczyła go z dalszej rywalizacji.

Inni polscy kierowcy rajdowi:

Jerzy Mazur - Łukasz Habaj - Wojciech Chuchała - Jarosław Baran - Przemysław Zawada

Michał Kościuszko