Mateusz Mika

Mateusz Mika

Mateusz Mika przyszedł na świat 21 stycznia 1991 roku w Kobiernicach, w Województwie Śląskim. Mierzy 207 cm wzrostu i gra na pozycji przyjmującego. Polskę reprezentuje od 2010 roku. Jego największym osiągnięciem w karierze jest zdobycie z drużyną narodową Mistrzostwa Świata w 2014 roku

Kariera drużynowa

Mateusz Mika rozpoczął swoją siatkarską przygodę w Hejnale Kęty, którego jest wychowankiem. Następnie reprezentował barwy UMKS Kęczanin Kęty oraz SMS PZPS Spała. Z czasem jego kariera zaczęła nabierać coraz większego tempa. W roku 2009 podpisał profesjonalny 4-letni kontrakt z Asseco Resovią. Lata spędzone na Podkarpaciu okazały się być przełomowe dla młodego siatkarza. W tym czasie Mateusz Mika 2 razy stał na najniższym stopniu podium po zakończeniu sezonu Polskiej Ligi Siatkówki (2010 i 2011) i raz mógł cieszyć się ze zdobycia mistrzostwa kraju w roku 2012.

Po kilku bardzo udanych sezonach, jakie rozegrał w barwach rzeszowskiego zespołu, Mateusz Mika przeprowadził się na drugi koniec Polski, by w czasie rozgrywek 2012/2013 reprezentować barwy Trefla Gdańsk. Klub ostatecznie uplasował się na 8 miejscu po zakończeniu sezonu zasadniczego, co sprawiło, że po raz pierwszy w swojej historii awansował do fazy play-off. Z kolei w następnym roku Mateusz Mika zaliczył krótki epizod gry za granicą. Trafił na krótko do ligi francuskiej, a konkretnie do Montpellier Université Club. Po powrocie do kraju ponownie związał się z gdańskim zespołem, który stał się znacznie mocniejszy niż przed rokiem. Dzięki temu znany siatkarz mógł powiększyć swoją kolekcję osiągnięć. W roku 2015 zdobył bowiem z Treflem Gdańsk Superpuchar i Puchar Polski. Ponadto zespół z Pomorza zajął 2 miejsce w końcowej klasyfikacji Polskiej Ligi Siatkówki. W wielkim finale gdańszczanie przegrali w trzech meczach z byłym klubem Mateusza Miki – Asseco Resovią 0:3.

Kariera reprezentacyjna

Wielki talent i znakomita postawa Mateusza Miki w meczach ligowych sprawiły, że kwestią czasu stało się powołanie go do dorosłej reprezentacji Polski. W tym miejscu warto wspomnieć, że wcześniej święcił on triumfy z młodą reprezentacją. Wygrali oni m.in. turniej mini-kadetów EEVZA rozgrywany w Krośnie oraz turniej EEVZA w Dyneburgu. Ostatecznie Daniel Castellani – trener drużyny narodowej zadecydował, że młody siatkarz znajdzie się w kadrze na Ligę Światową. Tym samym dla Mateusza Miki towarzyskie spotkanie z Francją w roku 2010, było debiutem w dorosłej kadrze.

Z reprezentacją Polski zdążył odnieść już kilka znaczących sukcesów. Pierwszym z nich było zajęcie 3 miejsca na rozgrywanych w Austrii i Czechach Mistrzostwach Europy w roku 2011. W meczu o brąz, Polska pokonała Rosję 3:1. Trzy lata później przyszedł największy triumf w karierze urodzonego w Kobiernicach zawodnika. Nasza reprezentacja pokonując w finale Mistrzostw Świata Brazylię 3:1, zdobyła złoty medal. Z kolei w rozgrywanym, w Japonii Pucharze Świata (2015) biało-czerwoni zajęli trzecie miejsce, ustępując jedynie reprezentacjom Stanów Zjednoczonych i Włoch. Ponadto Mateusz Mika brał udział w turnieju Igrzysk Olimpijskich, w Rio de Janeiro w roku 2016.

Nagrody indywidualne

Mateusz Mika dzięki swojej doskonałej grze odnosił nie tylko duże sukcesy z reprezentacją, ale zdążył również zdobyć kilka cennych nagród indywidualnych. I tak, w roku 2015 został uznany MVP (najbardziej wartościowym zawodnikiem) zarówno Pucharu Polski, jak i Superpucharu Polski. Z kolei po zdobyciu Mistrzostwa Świata w siatkówce, w roku 2014 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Inni zawodnicy:

Michał Winiarski - Fabian Drzyzga - Piotr Nowakowski - Marcin Możdżonek - Anna Werblińska

Mateusz Mika