Marcel Gromadowski

Marcel Gromadowski

Marcel Gromadowski urodził się 19 grudnia 1985 roku we Wrocławiu. Zawodnik mierzy 202 cm wzrostu i gra na pozycji atakującego. W reprezentacji Polski występował w latach 2005-2010. Łącznie w koszulce z orłem na piersi rozegrał 25 spotkań.

Kariera drużynowa

Marcel Gromadowski pierwsze kroki jako siatkarz stawiał w zespole Gwardii Wrocław. Następnie przez rok był zawodnikiem SMS PZPS Spała. W roku 2004 zdecydował się na dołączenie do drużyny Mostostalu Kędzierzyn-Koźle. Grał tam do końca sezonu 2006/2007.

Począwszy od roku 2007, Marcel Gromadowski co sezon zmieniał klub. Najpierw zdecydował się na wyjazd do Włoch i reprezentował barwy drużyn Copra Piacenza oraz Volley Bologna. W kolejnym roku przeprowadził się do Francji i zdobywał punkty dla stołecznego zespołu – Paris Volley. Potem na krótko powrócił do Polski i grał w AZS-ie Olsztyn. W sezonie 2011/2012 miał występować w greckim Iraklisie Saloniki, lecz już na początku sezonu przestał być ich siatkarzem.

Polak nie czekał jednak długo na zatrudnienie, bowiem zgłosiło się po niego francuskie Montpellier UC. W kolejnym roku Marcel Gromadowski reprezentował barwy tureckiego 4 Eylul Belediye Sivas. W czasie rozgrywek, w sezonie 2013/2014 zawodnik grał dla włoskiego Volley Brolo.

W roku 2014 siatkarz powrócił do ojczyzny i przez rok grał dla drużyny Cuprum Lubin. W sezonie 2015/2016 zdobywał punkty dla Skry Bełchatów. W roku 2016 Marcel Gromadowski podpisał kontrakt z Łuczniczką Bydgoszcz.

W czasie swojej klubowej kariery, zawodnik odnotował kilka znaczących sukcesów. W roku 2008, wraz z zespołem Copra Piacenza zajął 2 miejsce w siatkarskiej Lidze Mistrzów, a także w Mistrzostwach Włoch. Z kolei w roku 2016 mógł cieszyć się ze zdobycia Pucharu Polski oraz z brązowego medalu Mistrzostw Polski.

Kariera reprezentacyjna

Marcel Gromadowski już jako młody siatkarz odnosił znaczące sukcesy z reprezentacją Polski. W roku 2003 wraz z biało-czerwonymi zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Europy Kadetów. W finale Polacy ulegli wówczas Rosjanom 3:0. W tym samym roku zawodnicy zdobyli Mistrzostwo Świata Juniorów. Młodzieżowa kadra okazała się lepsza od drużyny Brazylii.

W kadrze A reprezentacji Polski, Marcel Gromadowski debiutował w roku 2005. W ciągu 5 lat, rozegrał łącznie 25 spotkań. Jego największym sukcesem było zdobycie złotego medalu Mistrzostw Europy w roku 2009, kiedy to biało-czerwoni pokonali w finale Francję 3:1. Dzięki temu sukcesowi zawodnik został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Inni zawodnicy:

Paweł Woicki - Dorota Świeniewicz - Joanna Kaczor - Wojciech Grzyb - Magdalena Śliwa

Marcel Gromadowski