Łukasz Żygadło

Łukasz Żygadło

Łukasz Żygadło urodził się 2 sierpnia 1979 roku w Sulechowie. Mierzy 201 cm wzrostu i gra na pozycji rozgrywającego. W latach 1998-2014 występował w drużynie narodowej, w której rozegrał łącznie 247 spotkań.

Kariera drużynowa

Łukasz Żygadło rozpoczął karierę w zespole Orion Sulechów. Występował tam w latach 1990-1994. Potem na rok związał się z AZS-em Częstochowa. W roku 1995 przeprowadził się do stolicy Podkarpacia, aby grać w tamtejszym SMS Rzeszów. Wkrótce jednak powrócił do Częstochowy i ponownie reprezentował barwy tamtejszego AZS. Spędził w nim kolejne 4 sezony i dopiero w roku 2001 zdecydował się na zmianę klubu.

W latach 2001-2008 Łukasz Żygadło, w każdym kolejnym sezonie meldował się w nowym zespole. Pierwszym z nich był Nordea Czarni Radom. W następnej kolejności siatkarz grał w Skrze Bełchatów, a potem w Polskiej Energii Sosnowiec. W roku 2004 zawodnik wyjechał do Grecji, aby spędzić sezon w Panathinaikosie Ateny. Później przeniósł się na drugą stronę Morza Egejskiego do Turcji, a konkretnie do drużyny Halkbank Ankara. W sezonie 2006/2007 reprezentował barwy Dinamo-Jantar Kaliningrad, zaś w kolejnym roku powrócił na krótko do Polski, do zespołu ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Dłuższym przystankiem w karierze zawodnika był pobyt w klubie Itas Diatec Trentino. We Włoszech Łukasz Żygadło spędził 4 następne sezony kolekcjonując kolejne trofea. Następnie w latach 2012-2014 grał w Rosji w klubach Fakieł Nowy Urengoj, a także w Zenicie Kazań. W sezonie 2014/2015 powrócił do klubu z Trydentu, aby w roku 2015 podpisać kontrakt z irańską drużyną Sarmayeh Bank.

Łukasz Żygadło w czasie swojej drużynowej kariery, zdobył wiele cennych trofeów. Jest Mistrzem Polskiej Ligi Siatkówki, a także 2 razy triumfował w rozgrywkach o Puchar Polski. Ponadto dwukrotnie w czasie pobytu w Trydencie mógł cieszyć się ze zdobycia Mistrzostwa i Pucharu Włoch. Zdobył też złoty medal Ligi Mistrzów i Klubowych Mistrzostw Świata. Ponadto siatkarz ma w swojej kolekcji złoto za wygranie Mistrzostwa Iranu i Klubowych Mistrzostw Azji.

Kariera reprezentacyjna

Łukasz Żygadło występował w reprezentacji Polski w latach 1998-2014. W sumie w koszulce z orłem na piersi zagrał 247 razy. Jego największymi sukcesami z drużyną narodową jest zajęcie 1 miejsca w Lidze Światowej w roku 2012, a także zwycięstwo w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera w latach 2012-2013. Ponadto zawodnik zdobył srebrny medal Mistrzostw Świata w roku 2006, a także brąz na Mistrzostwach Europy w roku 2011. W tym samym roku Polacy zajęli również 2 miejsce w Pucharze Świata rozgrywanym w Japonii.

Nagrody indywidualne

Łukasz Żygadło w czasie swojej kariery otrzymał wiele nagród indywidualnych. Odznaczono go w roku 2006 Złotym Krzyżem Zasługi, a 3 lata później został Honorowym Mieszkańcem miasta Trydent. Był również wybierany najlepszym rozgrywającym ważnych siatkarskich imprez takich jak: Liga Światowa, Liga Mistrzów, czy też Memoriał Huberta Jerzego Wagnera.

Inni zawodnicy:

Agata Mróz-Olszewska - Berenika Tomsia - Grzegorz Bociek - Dawid Murek - Małgorzata Glinka

łukasz żygadło

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.