Leszek Kuzaj

Leszek Kuzaj

Leszek Kuzaj zaliczany jest do grona najlepszych polskich kierowców rajdowych. W swojej imponującej karierze krakowianin wielokrotnie sięgał po najwyższe tytuły, przez lata startów wpływając na kształt polskich sportów motorowych.

Początek kariery

Rajdowa przygoda krakowianina rozpoczęła się w 1988 roku. Kierowca zadebiutował za kierownicą Fiata 126p w Rajdzie Elmot. W tym samym roku Kuzaj przerwał swoją raczkującą karierę sportową, a do rajdów powrócił po siedmiu latach. Starty za kierownicą Renault Clio Williams i Fiata Cinquecento Abarth nie przyniosły Kuzajowi większych sukcesów. Profesjonalne ściganie kierowca rozpoczął dopiero w 1996 roku, przesiadając się do N-grupowego Mitsubishi Lancer Evo 3. Leszek zdołał wówczas wywalczyć trzecią pozycję w grupie N i siódmą w klasyfikacji generalnej.

Rozwój kariery

Pierwszy tytuł mistrzowski Kuzaj zdobył w 1997 roku. Krakowski kierowca wygrał wówczas rywalizację w grupie N i uplasował się na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej.

W roku 1998 Kuzaj wystartował w sześciu rundach Rajdowych Mistrzostw Świata. Największym sukcesem kierowcy było wówczas doskonałe czwarte miejsce w Rajdzie Finlandii w grupie N.

Rok później Leszek rozpoczął starty w grupie A, początkowo za kierownicą Toyoty Celica GT 4, później – Subaru Impreza WRC. Sezon zakończył się dla krakowianina na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej.

Sezon 2001 przyniósł krakowskiemu kierowcy kolejny tytuł II Wicemistrza Polski. Upragniona pierwsza pozycja w klasyfikacji RSMP nadeszła wraz z końcem sezonu 2002, w którym Kuzaj wystartował za kierownicą Peugeota 206 WRC. Ten sukces udało się powtórzyć jeszcze w sezonach 2004 i 2006.

Inni polscy kierowcy rajdowi:

Tomasz Kuchar - Jan Chmielewski - Krzysztof Janik - Jarosław Kazberuk - Maciej Szczepaniak

Leszek Kuzaj