W 2014 roku wielka lekkoatletyka w Ergo Arenie?

Za rok Stambuł, za trzy lata Sopot? Prezydent Sopotu zapowiada: w 2014 r. chcemy zorganizować w Ergo Arenie halowe mistrzostwa świata w lekkiej atletyce. Ich bohaterką mogłaby być sopocianka, tyczkarka Anna Rogowska

Stań się fanem Trójmiasto - Sport.pl na portalu Facebook

Początek historii wydawał się banalny. W sierpniu 2010 r. prezydent Sopotu Jacek Karnowski rzucił do dyrektora Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego Jerzego Smolarka: - To kiedy w nowej hali robimy jakąś wielką lekkoatletyczną imprezę, np. mistrzostwa Europy?

Smolarek: - Najpierw to trzeba by zamówić do hali bieżnię...

Karnowski obiecał, że pomoże, a działacze obiecali, że będą szukać imprezy. Machina ruszyła. Okazało się, że choć lokalizacje dla mistrzostw Europy są już wybrane, jest wolny termin na odbywające się co dwa lata halowe mistrzostwa świata. Najwyżej w hierarchii lekkoatletycznego świata są igrzyska olimpijskie. Następnie zawodnicy najchętniej przyjeżdżają na letnie mistrzostwa świata, odbywające się na otwartym stadionie. A zaraz za nimi można sklasyfikować właśnie halowe mistrzostwa świata. - Lekkoatletyka to królowa sportów. Możliwość zorganizowania mistrzostw świata byłaby dla nas wielkim zaszczytem. Radni zaakceptowali pomysł, reszta leży w rękach Światowej Federacji Lekkoatletyki [IAAF] - mówi prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Nie są to już tylko deklaracje. - Miesiąc temu otrzymaliśmy pismo od IAAF, które potwierdziło naszą obecność w gronie miast kandydatów - mówi Smolarek.

Kandydaturę miasta wspiera Polski Związek Lekkiej Atletyki. - Mamy już gwarancje Sopotu. Dlatego w ostatni wtorek mogliśmy wysłać do IAAF list intencyjny - poinformował prezes PZLA Jerzy Skucha. Następny krok to przygotowanie aplikacji, którą trzeba wysłać do IAAF do września. Na przełomie października i listopada odbędzie się posiedzenie federacji i tam kandydaci będą prezentowali swoje atuty. Niedługo później poznamy gospodarza imprezy. Liczba miast, które będą konkurować z Sopotem, nie jest jeszcze znana. Jakie mogą być największe atutami Sopotu? Są one dwa: Anna Rogowska, czyli jedna z najlepszych tyczkarek świata oraz Ergo Arena. - Jesteśmy po rozmowach z Anią i ona będzie nasza twarzą promującą imprezę - dodaje Karnowski. - Jeżeli mistrzostwa świata w 2014 r. odbędą się w Sopocie, na pewno w nich wystartuję. To byłoby dla mnie niesamowite przeżycie - podkreśla mistrzyni świata i rekordzistka Polski. Koszt przygotowań do halowej imprezy szacuje się na 5-10 mln zł. - Do hali trzeba będzie kupić sześciotorową bieżnię okólną oraz pozostałe wyposażenie niezbędne do organizacji mistrzostw - dodaje Smolarek. Jak informują polscy działacze, władze IAAF doceniają możliwość zorganizowania mistrzostw w obiekcie, który może pomieścić 8 tys. widzów. Tyle miejsc pozostałoby w Ergo Arenie po zamontowaniu bieżni. Podczas ostatnich zawodów w Ad-Dauha w Katarze na trybunach mogło zasiąść tylko 4,5 tys. fanów. Według szacunków IAAF, podczas halowych mistrzostw w Birmingham w 2003 r., sportowcy, widzowie, urzędnicy i media podczas trzech dni mistrzostw wydali prawie 4 miliony dolarów. Halowe mistrzostwa świata odbywają się od 1985 r. Najbliższe odbędą się w 2012 r. w Stambule w Turcji.

Znajdź Trójmiasto-Sport.pl na portalu Facebook ?