Lekkoatletyka. Mistrzyni świata Marta Dominguez podejrzana o doping

Trener najbardziej utytułowanej hiszpańskiej lekkoatletki Marty Dominguez został w czwartek zatrzymany - jako jedna z kilku osób - podczas wielkiej antydopingowej operacji hiszpańskiej gwardii cywilnej

Akcję o kryptonimie "Galgo", w której uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy, przeprowadzono w kilku miastach: w Madrycie, Palencii, Las Palmas. Przeszukano domy i posiadłości podejrzanych.

Najbardziej znaną ofiarą akcji może okazać się Marta Dominguez, mistrzyni świata w biegu na 3000 m z przeszkodami, europejska lekkoatletka roku 2009. Zatrzymano jej trenera Cesara Pereza, współpracującego z nim Manuela Pascuę Piquerasa, a ona sama znajduje się w kręgu podejrzanych (była przesłuchiwana), podobnie jak agent Dominguez - José Alonso Valero. Pytana przez agencję AFP hiszpańska federacja nie chciała komentować sprawy. Jest to już drugie w ostatnim czasie podejrzenie wobec jej lekkoatletów. W listopadzie ubiegłego roku zatrzymany został wicemistrz olimpijski w chodzie na 20 km Paquillo Fernandez. Później przyznał się do posiadania niedozwolonych środków, ale zaprzeczył ich konsumpcji.

W czwartek gwardia wtargnęła również do domu doktora Eufemiano Fuentesa, postaci dobrze znanej z poprzedniej wielkiej operacji antydopingowej przeprowadzonej w Hiszpanii (Puerto). W maju 2006 roku w jego gabinecie w Madrycie znaleziono torebki z krwią do przetaczania, ślady po ampułkach z EPO i zaszyfrowane zapiski, kto i co miał brać.

Afera Puerto zmiotła z kolarskich tras byłego zwycięzcę Tour de France Niemca Jana Ullricha, na dwa lata został zdyskwalifikowany Włoch Ivan Basso, niedawno podobna kara spotkała Hiszpana Alejandro Valverde, trędowaty w świecie sportu stał się słynny hiszpański dyrektor sportowy, twórca kilku grup kolarskich Manolo Saiz. Sprawa dotyczyła kilkudziesięciu kolarzy, podobno również przedstawicieli innych dyscyplin, ale do dziś nie ujawniono - z braku dowodów - ich nazwisk. Nie wiadomo, czy w akcji "Galgo" podejrzani są również kolarze.

Wróciłam do swojej miłości - Monika Pyrek  ?

Więcej o: