Lekkoatletyka. Rekord świata Kenijczyka Davida Rudishy na 800 m, dystansie Lewandowskiego

21-letni David Rudisha znów go poprawił. Na mityngu we włoskim górskim kurorcie Rieti Kenijczyk pobiegł w czasie 1 min 41,01 s.

Rudisha po raz pierwszy pobił rekord świata tydzień temu na mityngu w Berlinie. Mówił wówczas, że jest w stanie pobiec szybciej. Wówczas poprawił wynik należący od 1997 roku do Wilsona Kipketera, najlepszego biegacza na dystansie dwóch okrążeń w historii lekkoatletyki. Kipketer bił ten rekord podobnie jak teraz Rudisha - seryjnie, trzykrotnie w półtora miesiąca.

Kipketer miał obywatelstwo duńskie, ale wychowany został na biegacza w tym samym miejscu co Rudisha - mistrz świata juniorów z 2006. Czyli w okolicach Iten, na krawędzi Wielkiego Rowu Tektonicznego. Tam, na wysokości 2300 m n.p.m., powietrze jest tak rzadkie, że organizm przystosowuje się, zwiększając produkcję czerwonych krwinek, a co za tym idzie wytrzymałość, najważniejszą cechę średniodystansowca.

Tam również pojechał trenować jesienią zeszłego roku Marcin Lewandowski, mistrz Europy z Barcelony i zamierza zrobić to ponownie w tym roku. Polak, dwa dni po finale Diamentowej Ligi w Brukseli, również startował w Rieti. Zajął piąte miejsce z czasem 1 min 44,10 s. Wyprzedzili go m.in. Amerykanin Nick Symmonds i wicemistrz Europy Brytyjczyk Michael Rimmer. Obaj pobili rekordy życiowe, obaj nie wystartowali w finale Diamentowej Ligi w Brukseli.

Dla Lewandowskiego start w Rieti jest przedostatnim w sezonie. Pozostał jeszcze bieg w Pucharze Kontynentalnym w Splicie. Wygląda na to, że z wymarzonym pokonaniem bariery 1 min 44 s Polak będzie musiał zaczekać do nowego sezonu.

Wejdź na nasz profil, zostań fanem. Komentuj, dyskutuj, radź - Sport.pl na Facebooku ?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.