Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie. Amerykanie największym rozczarowaniem

Tylko cztery złote medale zdobyli jak do tej pory zawodnicy USA podczas trwających w Singapurze Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Będący światową sportową potęgą Amerykanie w klasyfikacji medalowej znajdują się nawet za Azerbejdżanem i Węgrami.

Na dwa dni przed zakończeniem igrzysk najwięcej złotych medali, aż 28, mają w swoim dorobku Chiny. Prezes amerykańskiego komitetu olimpijskiego małą liczbę zdobytych krążków usprawiedliwia napiętym terminarzem imprez, w których oprócz igrzysk biorą udział amerykańscy sportowcy. - W Singapurze jest kilka dyscyplin, w których nasi zawodnicy mieliby szansę na sukces, ale niestety nie mogli w nich wystąpić - powiedział Scott Blackmun.

Brak dobrych wyników jest najbardziej rażący w pływaniu. Reprezentacja USA wywalczyła w tej dyscyplinie jedno złoto. Dla porównania Chinom udało się zdobyć ich aż jedenaście. Kilku czołowych amerykańskich pływaków w ogóle nie pojawiło się na imprezie, bo zamiast tego w dniach 18-22 sierpnia startowali w Mistrzostwach Pacyfiku.

Wielu trenerów nie zgadza się z krytyką. Prowadząca żeńską drużynę koszykówki Kathy Richey-Walton broni swoje podopieczne. Mimo, że Amerykanki zdobyły tylko brąz, Richey-Walton uważa, że były zdecydowanie najlepszą drużyną w turnieju.

- Nie mogę wypowiadać się o innych dyscyplinach, ale akurat w naszej kadrze, znajdują się dwie najlepsze zawodniczki w tym sporcie na świecie - powiedziała opiekunka gimnastyczek Tara Guidry.

Mała liczba medali ekipy USA nie martwi prezydenta MKOL Jacquesa Rogge'a. - To, że amerykańscy pływacy są nieobecni nie obniża poziomu takich imprez jak ta. Jeżeli sportowcy nie biorą udziału w igrzyskach, łatwo zostają zapomniani i nie mają żadnego znaczenia dla ich sukcesu.

Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie. Złoty i brązowy medal Polaków

Więcej o:
Copyright © Agora SA