Lekkoatletyczne ME. Statystyczne szanse Polaków 5. dnia

Na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Barcelonie Polacy mają szanse na kolejne medale. Największe: dwaj ośmiusetmetrowcy i Tomasz Majewski w kuli. Powalczą też tyczkarze i Karolina Tymińska w siedmioboju. Zapraszamy na przegląd sobotnich szans polskich reprezentantów w oparciu o oficjalne listy startowe.

Dzień rozpocznie maraton kobiet z Karoliną Jarzyńską. Przed południem zobaczymy też dwóch Polaków w walce o finał rzutu dyskiem i półfinały z udziałem czterech naszych sztafet.

Prawdziwe emocje zaczną się popołudniu. Od 18.00 walczyć będzie trzech tyczkarzy, od 18.30 dwóch kulomiotów a o 19.35 Lewandowski i Kszczot pobiegną w finale na 800 metrów. Spośród pań w finałach zobaczymy Małgorzatę Trybańską w trójskoku i Karolinę Tymińską, kończącą rywalizację w siedmioboju.

Maraton kobiet, finał

Początek: 10.05, Startuje: Karolina Jarzyńska

Porównując rekordy życiowe, Polka ma szanse na miejsce w drugiej dziesiątce. Najlepsze rywalki biegają maraton o parę minut szybciej.

Rzut dyskiem mężczyzn, eliminacje

Początek: 10.10 (grupa A), 11.40 (grupa B) Startują: Przemysław Czajkowski i Piotr Małachowski

Z odległością dającą miejsce w finale (63,50) Małachowski nie powinien mieć problemów. Szanse ma też 21-letni Czajkowski, który w tym roku ustanowił rekord życiowy odległością 64,42.

4x100 mężczyzn, półfinały

Początek: 10.15

Polacy pobiegną w biegu z Wielką Brytanią i Francją. Te dwie sztafety są raczej poza zasięgiem, ale trzecie miejsce też da awans do finału.

4x100 kobiet, półfinały

Początek: 10.45

Polki miały ogromnego pecha w losowaniu. W biegu półfinałowym zmierzą się z Brytyjkami, Francuzkami, Rosjankami i Belgijkami. W tej sytuacji, muszą walczyć o jak najlepszy czas. Do finału wejdą po trzy pierwsze sztafety z dwóch biegów i dodatkowo dwie z czasami.

Siedmiobój: skok w dal

Początek: 11.15, Startuje: Karolina Tymińska

Polka po czerech konkurencjach jest 5. i jeśli chce walczyć o medal musi wykorzystać swój atut jakim jest skok w dal. Ma drugi rekord życiowy wśród startujących.

4x400 mężczyzn, półfinały

Początek: 11.20

Wielka Brytania i Francja i tu będą poza zasięgiem Polaków. O trzecie miejsce dające automatyczny awans do finału "Lisowczycy" powalczą z Irlandią z Paulem Hessionem w składzie i Ukrainą.

4x100 kobiet, półfinały

Początek: 11.50

Jeśli biegną Polki, to oczywiście z Brytyjkami i Francuzkami, a do tego Białoruś i Rosja, co zmniejsza szansę na awans z miejsca do minimum. Jeśli Polki pobiegną szybko, mogą wejść z czasem.

Siedmiobój: rzut oszczepem

Początek: 16.15, Startuje: Karolina Tymińska

Oszczep to pięta Achillesowa Tymińskiej. Najlepsze rywalki mają rekordy życiowe nawet o paręnaście metrów lepsze. Rekord życiowy może przedłużyć szanse na medal.

Skok o tyczce mężczyzn, finał

Początek: 18.00, Startują: Łukasz Michalski, Mateusz Didenkow i Przemysław Czerwiński

Najbardziej doświadczony jest Czerwiński, ale największe szanse na medal ma Michalski. Student medycyny skoczył już w tym roku 5,80. Taka wysokość powinna dać medal.

Pchnięcie kulą mężczyzn, finał

Początek: 18.30, Startują: Tomasz Majewski i Jakub Giża

Faworytem jest Białorusin Andriej Michniewicz, który uzyskał w tym roku ponad 22 metry. Groźni będą też Łotysz Urtans, Niemiec Bartels i drugi z Białorusinów Łyżyn. To z nimi Tomasz Majewski powalczy o medal. Dla Jakuba Giży sukcesem jest dam udział w finale.

110 m przez płotki kobiet, półfinał

Początek: 19.05, Startuje: Joanna Kocielnik

Jeśli Kocielnik marzy o finale, to powinna znacznie poprawić swój rekord życiowy (13,04 s).

Trójskok kobiet, finał

Początek: 19.10, Startuje: Małgorzata Trybańska

Rekord Polski z eliminacji (14,44 metra) daje Trybańskiej dziewiąty wynik wśród finalistek. Jak mówi sama zawodniczka, sukcesem będzie powtórzenie tego rezultatu. Dałoby jej to pewnie miejsce w pierwszej ósemce.

800 metrów mężczyzn, finał

Początek: 19.35, Startują: Marcin Lewandowski i Adam Kszczot

Jeśli bieg będzie szybki, to faworytem staje się Lewandowski. Jeśli tempo będzie wolne, rosną szanse najmłodszego w finale Kszczota, umiejącego dobrze finiszować. Brak choćby jednego medalu będzie sporym rozczarowaniem.

110 m przez płotki kobiet, finał

Początek: 20.25, Startuje: (ewentualnie) Joanna Kocielnik

Samo zakwalifikowane się Polki do finału byłoby olbrzymią niespodzianką.

Siedmiobój: 800 metrów

Początek: 20.45, Startuje: Karolina Tymińska

Polka nie ma sobie w tej konkurencji równych. Pytanie tylko, czy przed nią zachowa szansę na medal. Na dwóch okrążeniach jest w stanie odrobić sporą ilość punktów

Anita Włodarczyk z brązem - piątkowe starty Polaków ?

Więcej o: