Caster Semenya pobiegnie wbrew IAAF?

Prawnicy Caster Semenyi, 19-latki, która na zeszłorocznych MŚ w Berlinie zdobyła złoty medal w biegu na 800 m, przekonują, że ich klientka może wystartować we wtorek podczas mityngu lekkoatletycznego w Stellenbosch niedaleko Kapsztadu. Biegaczka z RPA nie startowała od czasu mistrzostw w Berlinie, bo zarzucono jej, że jest hermafrodytą.

- Sprawa jest niejasna. Jestem w stałym kontakcie z IAAF. Jej prawnicy mówią, że musi pobiec - powiedział szef lekkoatletycznej federacji RPA Ray Mali. - Jeżeli IAAF powie "nie" a ona wystartuje, to może mieć poważne konsekwencje i wywołać duże zamieszanie w świecie lekkiej atletyki.

Semenya podczas mistrzostw w Berlinie imponowała muskulaturą i ostrymi rysami. Złoto na 800 m zdobyła z olbrzymią przewagą. Skłoniło to światową federację do przeprowadzenia badań płci. Według nieoficjalnych informacji Semenya ma zarówno męskie jak i żeńskie organy. IAAF nie upubliczniło wyników badań.

Biegaczka nie jest zdyskwalifikowana i formalnie nic nie stoi na przeszkodzie by startowała w zawodach. Media podejrzewają, że zawarła niepisaną umowę, że nie będzie startować do czasu upublicznienia wyników badań.

Co będzie z Caster Semenyą? 

Więcej o: