Berlin 2009. Ostatnie cztery szanse Polaków

W ostatnim dniu 12. lekkoatletycznych mistrzostw świata czekają nas cztery finałowe starty reprezentatnów Polski. Czy w dziewiątym dniu rywalizacji doczekamy się dziewiątego medalu dla Biało-Czerwonych?

Na Stadionie Olimpijskim w Berlinie przeprowadzonych zostanie siedem finałów, a jeden - bieg maratoński kobiet, na ulicach stolicy Niemiec.

Z polskiej ekipy startować będą: Teresa Dobija w skoku w dal, Lidia Chojecka w biegu na 1500 m, Marcin Lewandowski na 800 m i w ostatniej konkurencji mistrzostw sztafeta 4x400 m mężczyzn.

Szansa 1: Marcin Lewandowski

Największe szanse należy wiązać ze startem Lewandowskiego. Młody średniodystansowiec ma w tym roku dziesiąty czas na świecie, a czwarty spośród finalistów. W tym biegu najważniejsza będzie jednak taktyka i umiejętność dobrego ustawienia się w stawce zawodników. Będzie szczególnie tłoczno, gdyż wystartuje dziesięciu, a nie ośmiu biegaczy. Po kraksie w półfinale i protestach krajowych federacji, IAAF dopuściło do startu Lewandowskiego i Holendra Brama Soma którzy z powodu upadku nie mogli rywalizować o finał.

Szansa 2: sztafeta 4x400

Nadzieje związane ze startem sztafety, ostudził trochę bieg półfinałowy. Polacy zajęli w nim dopiero czwarte miejsce, i odpadliby z rywalizacji gdyby nie dyskwalifikacja reprezentacji Wysp Bahama. Polacy przystąpią do finału z najsłabszym czasem spośród ośmiu drużyn. Podopieczni Józefa Lisowskiego nieraz już jednak sprawiali niespodzianki. Doswiadczony szkoleniowiec najprawdopodobniej zmieni finałowy skład, wstawiając Kacpra Kozłowskiego w miejsce słabiej dysponowanego Piotra Klimczaka lub Rafała Wieruszewskiego.

Szansa 3: Lidia Chojecka

Lidia Chojecka także zakwalifikowała się do finału z czasem, i już po półfinałach przyznawała, że rywalki są znacznie silniejsze. Doświadczona reprezentantka Polski jest specjalistką od biegania w hali, i sukces w Berlinie byłby ogromną sensacją.

Szansa 4: Teresa Dobija

Teresa Dobija awansowała do finału ze średnim wynikiem 6.55 metra. Eliminacje zakłócał jednak deszcz. Rekord życiowy Polki z tego roku wynosi 6,72, i jest jednym z najsłabszych spośród finalistek. Podobne statystyki nie zawsze sprawdzają się jednak przy typowaniu faworytów, co pokazał choćby przykład Sylwestra Bednarka.

Po ośmiu dniach w dorobku biało-czerwonych jest osiem medali: dwa złote, cztery srebrne i dwa brązowe.

Program ostatniego dnia MŚ:

11.15 - maraton kobiet

16.15 - w dal kobiet, finał (Teresa Dobija)

16.20 - oszczep mężczyzn, finał

16.25 - 5000 mężczyzn, finał

17.00 - 1500 m kobiet, finał (Lidia Chojecka)

17.25 - 800 m mężczyn, finał (Marcin Lewandowski)

17.50 - sztafeta 4x400 m kobiet, finał

18.15 - sztafeta 4x400 m mężczyzn, finał (Polska)

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Berlin 2009 ?