Ostatni dzień ME w Rzymie bez medali dla Polski, choć szanse były

Piotr Lisek zajął szóste miejsce w skoku o tyczce na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie. Również szóstą pozycję uzyskała Anna Wielgosz na 800 metrów. W środę medali dla Polaków w stolicy Włoch nie stwierdzono, Biało-Czerwoni zakończyli mistrzostwa z sześcioma krążkami.

Piotr Lisek to trzykrotny medalista mistrzostw świata, któremu jednak w mistrzostwach Europy na otwartym stadionie wyjątkowo nie idzie, bo akurat tu pozostaje bez choćby jednego medalu. Po środowych zawodach w Rzymie to niestety się nie zmieniło, szczególnie że Lisek już na starcie sezonu letniego doznał drobnej kontuzji, wpływającej na przygotowanie.

Ostatni dzień ME w Rzymie bez medali dla Polski. Szóste miejsce Liska i Wielgosz

Dlatego też na medal w Rzymie 32-letni tyczkarz nie mógł liczyć. Zaliczył już zrzutkę na wysokości 5.50 m, co później sprawiło, że skakał pod większą presją. Z wysokościami 5.60 i 5.75 poradził sobie już w pierwszych próbach, ale zatrzymał się na wysokości 5.82, którą w tym sezonie zaliczył dotąd tylko raz. Trzykrotnie strącił poprzeczkę i zakończył rywalizację na szóstym miejscu.

Zwyciężył, a jakże, niesamowity Szwed Armand Duplantis z rekordem mistrzostw Europy - 6.10. "Mondo" próbował też pobić raz jeszcze rekord świata, ale strącił wszystkie trzy próby na wysokości 6.25.

Sensacyjne drugie miejsce zajął z kolei Grek Emmanouil Karalis z rekordem życiowym 5.87. Na trzeciej pozycji ex aequo uplasowali się dwaj zawodnicy, którzy zaliczyli 5.82 w drugiej próbie, ale ich zrzutki na tej wysokości były jedynymi w konkursie. Byli to Turek Ersu Sasma i Niemiec Oleg Zernikel.

Ostatniego dnia mistrzostw w Rzymie medali dla Polaków nie stwierdzono. W biegu na 800 metrów Anna Wielgosz była szósta (1:59.99), a Angelika Sarna ósma (2:01.21). Zwyciężyła Keely Hodgkinson z Wielkiej Brytanii (1:58.65) przed Słowaczką Gabrielą Gajanovą (1:59.79) i Francuzką Anais Bourgoin (1:59.30).

W rzucie oszczepem Marcin Krukowski zajął dziewiąte miejsce z wynikiem 81.22 m. Po świetnym rzucie w ostatniej kolejce triumfował Czech Jakub Valdlejch (88.65) przed Niemcem Julianem Weberem (85.94) i Finem Oliverem Helanderem (85.75).

Magdalena Bokun zaliczyła tylko jedną próbę w finale skoku w dal (6.39 m) i zajęła dwunaste miejsce. Tu triumfowała Niemka Malaika Mihambo z najlepszym wynikiem w tym roku na świecie - 7.22. Drugie miejsce wywalczyła reprezentantka gospodarzy Larissa Iapichino (6.94), a trzecie Portugalka Agate De Sousa (6.91).

Reprezentacja Polski zakończyła mistrzostwa Europy w Rzymie z sześcioma medalami - dwoma złotymi (Wojciech Nowicki w rzucie młotem i Natalia Kaczmarek na 400 metrów), dwoma srebrnymi (Ewa Swoboda na 100 metrów i Anita Włodarczyk w rzucie młotem) oraz dwoma brązowymi (Pia Skrzyszowska na 100 metrów przez płotki i Michał Haratyk w pchnięciu kulą).