Bajka! Oto klasyfikacja medalowa ME po czwartym dniu

W Rzymie trwają mistrzostwa Europy w lekkoatletyce. Polscy sportowcy kolejny raz pokazali na nich moc. W poniedziałek dwa medale dołożyły Natalia Kaczmarek w biegu na 400 m i Anita Włodarczyk w rzucie młotem. Ile medali łącznie zdobyli do tej pory Polacy? Oto klasyfikacja medalowa po czwartym dniu mistrzostw. Jest na co popatrzeć.

Polscy lekkoatleci od lat udowadniają kibicom, że można na nich liczyć. Rozgrywane w Rzymie mistrzostwa Europy to próba generalna przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu, które rozpoczną się za nieco ponad miesiąc. Na razie wypada ona bardzo dobrze. Polacy na pewno przywiozą sześć medali, a po czterech dniach są w absolutnym czubie klasyfikacji medalowej.

Medal za medalem. Polscy lekkoatleci mają z czym wracać z Rzymu

Jako pierwsza w naszej ekipie po medal sięgnęła Pia Skrzyszowska. Drugiego dnia pobiła rekord życiowy i wywalczyła brąz w biegu na 100 m przez płotki. Niedługo później małą sensację sprawił Michał Haratyk. Po sześciu latach przerwy wrócił na podium mistrzostw Europy w rywalizacji w pchnięciu kulą, również zajmując trzecie miejsce.

Jeszcze lepsze wieści napłynęły w niedzielę. Najlepszy w konkursie rzutu młotem okazał się Wojciech Nowicki. W tej konkurencji mogliśmy liczyć na dwa medale, ale Paweł Fajdek był dopiero szósty. Oczekiwań nie zawiodła za to Ewa Swoboda, która zajęła drugie miejsce w biegu na 100 m. Tym samym Polska dołożyła złoto i srebro. Taki sam scenariusz powtórzył się w poniedziałek. Po złoto na 400 m pobiegła Natalia Kaczmarek. Finiszowała z najlepszym w tym roku na światowych listach czasem 48,98 s. Z kolei swój szósty medal mistrzostw Europy w rzucie młotem wywalczyła Anita Włodarczyk. Z Rzymu przywiezie pierwsze w karierze srebro.

Oto klasyfikacja medalowa mistrzostw Europy w Rzymie. Polacy blisko podium

Polska ma zatem sześć medali - po dwa z każdego kruszcu. W klasyfikacji medalowej zajmujemy dzięki temu wysokie czwarte miejsce. Do podium brakuje nam jednego złota lub dwóch srebrnych medali. Będący na trzecim miejscu Brytyjczycy mają co prawda w sumie dziewięć krążków, ale złotych również dwa. Niekwestionowanymi liderami są gospodarze imprezy, Włosi. Zdobyli zdecydowanie najwięcej medali - 17, w tym aż osiem złotych. Druga Francja ma zaś dziewięć medali, z czego cztery z najcenniejszego kruszcu.

Polacy muszą też uważać na inne reprezentacje. Po dwa złote medale mają w dorobku także Szwajcaria, Norwegia, Irlandia i Belgia. Szwajcarzy w sumie mają nawet o jeden medal więcej od nas. Do końca mistrzostw pozostały dwa dni.