Ewa Swoboda wicemistrzynią Europy! Ależ nerwy w oczekiwaniu na fotofinisz

Ewa Swoboda zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy w Rzymie w biegu na 100 metrów! Polka osiągnęła wynik 11.03 sekundy, uznając wyższość jedynie renomowanej Brytyjki Diny Asher-Smith (10.99). Brązowy medal przypadł Włoszce Zaynab Dosso, która uzyskała czas jedynie o 0.004 sekundy gorszy od Polki. Rywalizacja była niezwykle wyrównana - pierwsze sześć zawodniczek zmieściło się w 0.1 sekundy!

W sobotę wieczorem dwa brązowe medale dla Polski zdobyli Pia Skrzyszowska na 100 metrów przez płotki oraz Michał Haratyk w pchnięciu kulą. Już w niedzielę pierwsze polskie złoto wywalczył niezawodny młociarz Wojciech Nowicki. Na zakończenie weekendu organizatorzy mistrzostw Europy w Rzymie przygotowali jeszcze finał 100 metrów kobiet z udziałem kolejnej polskiej nadziei medalowej Ewy Swobody.

Ewa Swoboda wicemistrzynią Europy! Czekała na wynik jak na wyrok

26-letnia sprinterka pewnie wygrała swój półfinał osiągając najlepszy wynik w sezonie (11.02). Wszyscy jednak zdawali sobie sprawę, że Swobodę stać na więcej i że faktycznie lepszego wyniku będzie jej potrzeba do zdobycia medalu w stolicy Włoch

W pierwszej próbie Swoboda spóźniła start, ale bieg został przerwany przez falstart Szwajcarki Mujingi Kambundji. W powtórce zwyciężyła Brytyjka Dina Asher-Smith z czasem 10.99, pozostałe kilka zawodniczek z Ewą Swobodą wpadło na metę prawie jednocześnie. Wszystkie czekały na wyniki jak na wyrok, a jako pierwsza ze szczęścia wyskoczyła w górę Polka, która z czasem 11.03 została ostatecznie wicemistrzynią Europy.

Taki sam czas zmierzono Włoszce Zaynab Dosso, która okazała się jednak o cztery tysięczne sekundy wolniejsza od Swobody. Czwarta z czasem 11.04 była Patrizia Van der Weken z Luksemburga, a bardzo podobne czasy osiągnęły także piąta Niemka Gina Luckenkemper (11.07) oraz szósta Francuzka Gemima Joseph (11.08).

Dla Ewy Swobody jest to największy sukces w karierze. Wcześniej indywidualne medale zdobywała tylko w mistrzostwach halowych, a do tego dołożyła srebrny medal mistrzostw Europy w sztafecie 4x100 metrów dwa lata temu w Monachium.

W biegu na 3000 metrów z przeszkodami siódme miejsce zajęła Alicja Konieczek. Polka uzyskała czas 9:23.28, o sekundę słabszy od rekordu życiowego, który też nie dałby medalu w tej konkurencji. Ciekawostką jest jednak fakt, iż Konieczek straciła tylko cztery tysięczne sekundy do szóstej Finki Ilony Mononen.

Złoto w tej konkurencji przypadło Francuzce Alice Minot (9:16.22), która osiągnęła najlepszy wynik w tym roku w Europie. Srebrny medal wywalczyła Niemka Gesa Krause (9:18.06), a brązowy Brytyjka Elizabeth Bird (9:18.39).

W biegu na 1500 metrów dwunasta była Aleksandra Płocińska z czasem 4:09.07. Zwyciężyła Irlandka Ciara Mageean (4:04.66) przed Brytyjką Georgią Bell (4:05.33) oraz Francuzką Agathe Guillemot (4:05.69). Mistrzostwa Europy w Rzymie potrwają do środy.