Mamy to! Wojciech Nowicki mistrzem Europy! Po raz trzeci!

Wojciech Nowicki tworzy historię! 35-letni młociarz w niedzielę po raz trzeci z rzędu został złotym medalistą mistrzostw Europy. Wcześniej dokonał tego w 2018 roku w Berlinie oraz w 2022 roku w Monachium. Teraz dołożył złoto w Rzymie. W finale konkursu rzutu młotem uzyskał 80,95 co jest jego najelpszym rezultatem w sezonie. Paweł Fajdek ukończył rywalizację na szóstym miejscu. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie i był pełen dramaturgii.

Sobota była udana w wykonaniu polskich lekkoatletów - Pia Skrzyszowska wywalczyła brązowy medal w biegu na 100 metrów przez płotki, a brąz dorzucił także Michał Haratyk w pchnięciu kulą. Do niedzielnej rywalizacji Polacy również przystępowali z nadziejami - w planie sesji wieczornej był m.in. konkurs rzutu młotem czy finał biegu na 100 metrów.

Zobacz wideo Maja Strzelczyk wyznaje: Jestem romantyczką! Wierzę, że Euro będzie niezapomniane

Wojciech Nowicki mistrzem Europy! Po raz trzeci! Joanna Fiodorow biła brawo

Kilka minut po godzinie 21.00 rozpoczął się finał konkursu rzutu młotem z udziałem Wojciecha Nowickiego i Pawła Fajdka. W eliminacjach bardzo dobrze spisał się Nowicki, który od początku upatrywany był za faworyta do złota. Nieco gorzej poszło Pawłowi Fajdkowi.

Już od pierwszych minut rywalizacji było widać, że Wojciech Nowicki ma apetyt na trzeci tytuł mistrza Europy. W pierwszym rzucie uzyskał 78.61 metrów. W drugiej próbie przekroczył już 80 metrów - osiągnął dokładnie 80.14 metrów i objął prowadzenie w rywalizacji. W czwartej kolejce Polaka wyprzedził Węgier Bence Halasz, który uzyskał 80.49 metrów. Rywalizacja nabrała tempa, a w międzyczasie dołączył się do niej Ukrainiec Mychajło Kohhan, który rzucił 80.10 metrów i wskoczył do czołowej trójki. Chwilę później osiągnął 80.18 metrów i wyprzedził Polaka.

Losy podium rozstrzygnęły się w ostatniej kolejce. Nowicki, który był trzeci, w szóstej próbie rzucił 80.95 metra i wywarł presję na swoich głównych rywalach. Po tym rzucie przyklaskiwała mu nawet jego trenerka Joanna Fiodorow. Halasz i Kohhan nie zdołali przerzucić Nowickiego i ten awansował na pierwsze miejsce i został po raz trzeci z rzędu mistrzem Europy! Paweł Fajdek w konkursie osiągnął swój najlepszy rezultat w sezonie - rzucił 77.26 metra - i ostatecznie był szósty.

Co ciekawe Nowicki był zaskoczony tym, że osiągnął taki wynik. - To traktowaliśmy jako trening przed igrzyskami, bo nie mam jeszcze najwyższej formy - mówił przed kamerami TVP Sport.

Wyniki konkursu rzutu młotem na ME w Rzymie:

  • 1. Wojciech Nowicki (Polska) - 80.95 m
  • 2. Bence Halasz (Węgry) - 80.45 m
  • 3. Mychajło Kochan (Ukraina) - 80.18 m
  • ...
  • 6. Paweł Fajdek (Polska) - 77.50 m
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.