Stało się! Najstarszy rekord świata pobity. "Jedno słowo: Wow!"

- Wiedziałem, że warunki atmosferyczne będą dobre i że jestem w stanie rzucić tak daleko, ale nie wywierałem na siebie presji. Po prostu cieszyłem się tą chwilą - powiedział Mykolas Alekna, który pobił 38-letni rekord świata!

21-letni Mykolas Alekna to student Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, jest synem znakomitego dyskobola Virgilijusa, mistrza olimpijskiego z Sydney (2000) i Aten (2004) oraz brązowego medalisty igrzysk w Pekinie (2008). Do Virgilijusa należał też dotychczas drugi wynik w historii rzutu dyskiem - 73,88 metrów.

Zobacz wideo Ewa Swoboda wicemistrzynią świata w halowych mistrzostwach świata: Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Mykolas Alekna z rekordem świata!

Dwa tygodnie temu Mykolas Alekna ustanowił własny rekord życiowy (71,39) - podczas zawodów Brutus Hamilton Invitational na stadionie Edwards w Berkeley.

Teraz Litwin podczas niedzielnego mityngu Oklahoma Throws Series w Ramonie w Stanach Zjednoczonych już w pierwszej próbie pobił ten wynik, posyłając dysk na odległość 72,21 metrów. W trzeciej serii rzucił jeszcze dalej - 72,89. Potem Alekna dokonał czegoś niesamowitego. W piątej próbie ustanowił nowy rekord świata w rzucie dyskiem. W 1986 roku osiągnął go Niemiec Jurgen Shult, który rzucił 74,08 metrów. Teraz Alekna poprawił ten wynik o 27 centymetrów i rzucił 74,35. Początkowo ogłoszono, że osiągnął 74,41 metrów, ale odległość tę skorygowano. Alekna pobił najdłużej utrzymujący się rekord świata w męskich sportach - bo aż 38 lat.

- Podobały mi się te zawody. Wspaniała publiczność, a jeden mój rzut był naprawdę niesamowity i udało mi się ustanowić nowy rekord świata, więc jestem bardzo szczęśliwy. Wiedziałem, że warunki atmosferyczne będą dobre i że jestem w stanie rzucić tak daleko, ale nie wywierałem na siebie presji. Po prostu cieszyłem się tą chwilą. Rekordowy rzut? Wiedziałem, że będzie daleki, spodziewałem się, że będzie ponad 74 metrowy - powiedział cytowany przez "Si.com". 

- Jedno słowo: Wow! Wiem, że może osiągnąć niesamowite wyniki. Jest niezwykle utalentowany i posiada wiedzę techniczną na najwyższym możliwym poziomie. Nie jestem zaskoczony tym rekordem, ale kiedy robisz coś takiego, aby pobić legendarny rekord Jurgena Schulta, jednego z największych rzucających wszech czasów, to naprawdę to wielka rzecz - dodał jego trener Mo Saatara.

Alekna jest młodą gwiazdą litewskiej lekkoatletyki. W swojej karierze zdobył już dwa medale mistrzostw świata: srebrny w Eugene w 2022 oraz brązowy w Budapeszcie w 2023 roku.

Czy Mykolas Alekna kiedyś pobije swój rekord?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.