Nie żyje legenda polskiej lekkoatletyki. To czterokrotny mistrz Polski

Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował, że 31 marca zmarł Andrzej Mankiewicz. Był zasłużonym trenerem odnoszącym wielkie sukcesy, ale także czterokrotnym mistrzem Polski w dziesięcioboju jako zawodnik. Miał 90 lat.

- Polski Związek Lekkiej Atletyki z żalem informuje, że 31 marca zmarł w wieku 90 lat Andrzej Mankiewicz - wielokrotny mistrz Polski w dziesięcioboju, a po zakończeniu kariery zasłużony trener wieloboju - to informacja, która pojawiła się na oficjalnej stronie internetowej PZLA. 

Zobacz wideo Ewa Swoboda wicemistrzynią świata w halowych mistrzostwach świata: Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Smutne wieści. Zmarł zasłużony trener

Andrzej Mankiewicz urodził się 22 maja 1933 roku w Warszawie i podczas kariery zawodniczej z sukcesami uprawiał dziesięciobój. Był mistrzem Polski w latach: 1957, 1960, 1961, 1962. Jego rekord życiowy wynosił 6640 punktów. Ustanowił go w 1963 roku w Bydgoszczy.

O jego wielkiej klasie świadczył fakt, że dziesięciobój uznawano za jedną z najtrudniejszych dyscyplin lekkoatletycznych. W 1912 roku został włączony do rywalizacji olimpijskiej. To dwudniowe zmagania, podczas których zawodników rywalizował w: biegu na 100 metrów, skoku w dal, pchnięciu kulą, skoku wzwyż, biegu na 400 metrów, biegu na 110 metrów przez płotki, rzucie dyskiem, skoku o tyczce, rzucie oszczepem i biegu na 1500 metrów. 

Musiał się więc wykazywać niesamowitą wszechstronnością i sprawnością. Po zakończeniu kariery zawodniczej nie porzucił sportu. Został trenerem polskich wieloboistów, którzy pod jego kierunkiem odnieśli wielki sukces. W 1973 roku wygrali w Pucharze Europy. Rok wcześniej jeden z jego podopiecznych - Ryszard Katus - wywalczył brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Monachium. Był to jeden z 21 biało-czerwonych krążków na tamtej imprezie.

22 maja Andrzej Mankiewicz skończyłby 91 lat. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.