Jedna z najszybszych Europejek w historii kończy karierę w wieku 31 lat

Dafne Schippers ma na swoim koncie wiele medali mistrzostw Europy i świata, a także jeden medal olimpijski. Utytułowana sprinterka w końcu powiedziała "pas". Holenderka postanowiła zakończyć sportową karierę w wieku 31 lat. "Jako sportowiec zawsze wiesz, że ten dzień nadejdzie" - przyznała w mediach społecznościowych. W ostatnim czasie zmagała się z kontuzją pleców.

Dafne Schippers imponowała nienaganną techniką biegu i szybkością, przez lata stanowiła godną konkurencję dla sprinterek z USA i Jamajki.

Zobacz wideo Piotr Lisek ucieknie z lekkoatletyki do freak fight czy nie? "To tam będę się angażował na sto procent"

Koniec kariery Dafne Schippers

Dafne Schippers to multimedalistka imprez międzynarodowych. Na swoim koncie ma aż cztery złote medale mistrzostw Europy - dwa z Zurychu z 2014 r. na 100 i 200 metrów i dwa z Amsterdamu z 2016 r. na 100 m i w sztafecie 4 x 100 m. Była dwukrotną mistrzynią świata na 200 metrów, triumfowała w Pekinie w 2015 r. i w Londynie dwa lata później. Na dystansie połowy okrążenia zdobyła srebro igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.

W swoim dorobku ma też medal mistrzostw świata w siedmioboju (brąz z Moskwy z 2013 r.).

Do Holenderki należy rekord Europy na 200 metrów, wynosi 21.63. Do igrzysk olimpijskich w Tokio był to najszybszy bieg na tym dystansie w XXI w. Szybciej pobiegła wtedy Jamajka Elaine Thompson-Herah 21.53 (rekord Jamajki).

Holenderka od dłuższego czasu brakowało na największych imprezach. Wszystko przez kontuzję pleców, która wpłynęła na jej zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. "Moje plecy nigdy w pełni nie wracają do zdrowia. Mogę osiągnąć 95 procent, ale potrzebuję 100 procent, aby wykonać zadanie. Te ostatnie 5 procent, nie wiem kiedy i czy przyjdą. To najcięższy okres w moim życiu jako sportowca, krok po kroku jest coraz lepiej i cały czas robię wszystko, co w mojej mocy, aby znów móc startować na najwyższym poziomie, ale potrzebuję dużo ciężkiej pracy, wsparcia i ostatecznie szczęścia" - przyznała w lutym tego roku.

Ostatecznie Schippers nie wróci na bieżnię i nie będzie już startować. Czując, że nie da rady wrócić na swój najwyższy poziom, postanowiła zakończyć karierę. O swojej decyzji poinformowała w poście na Instagramie, do którego dołączyła film podsumowujący jej wyjątkową przygodę z lekkoatletyką.

"Wyścig skończył się tutaj. Jako sportowiec zawsze wiesz, że ten dzień nadejdzie i że w pewnym momencie Twoja kariera będzie chwilą - zbiorem wspomnień i, miejmy nadzieję, medali. Zdecydowałam się zabrać moje życie z bieżni, aby podążać za tym, co nadejdzie. Ale nie mogę nie podziękować wszystkim za niekończące się wsparcie. To była podróż, której ani trochę nie żałuję. Dzięki mojej rodzinie, zespołowi, fanom i sponsorom to wszystko miało sens" - oświadczyła holenderska biegaczka.

W latach 2011-2017 otrzymywała co roku tytuł lekkoatletki roku w Holandii, a w latach 2014-2015 wygrywała plebiscyt na najlepszego sportowca w Holandii. W 2015 i 2017 r. otrzymała wyróżnienie dla najlepszej lekkoatletki w Europie. W 2017 r. na cześć Dafne Schippers nazwano jeden z mostów w Utrechcie, gdzie się wychowywała - Dafne Schipersbrug.

Więcej o: