Tak zmienił się stadion Wisły na igrzyska w Krakowie. Metamorfoza za 100 milionów [ZDJĘCIA]

Właśnie dzisiaj, 21 czerwca, w Małopolsce ruszyły III Igrzyska Europejskie. Specjalnie na tę okazję wyremontowany został stadion Wisły Kraków, na którym odbędzie się kilka ważniejszych wydarzeń całego imprezy. Trzeba przyznać, przemiana wygląda imponująco.

Igrzyska Europejskie to wydarzenie organizowane dopiero od 2015 roku założone przez Europejski Komitet Olimpijski. W 2019 roku ogłoszono, że organizatorem tegorocznej edycji zawodów jest Kraków, a niektóre z rozgrywek zaplanowano na stadionie tamtejszej Wisły.

Zobacz wideo Była numer 1 uważa, że Iga Świątek może przenieść wszystko z mączki na trawę. Trener Igi: Zgadzam się, jak najbardziej

Stadion Wisły w remoncie. Wygląda imponująco

Na obiekcie imienia Henryka Reymana w Krakowie zaplanowano ceremonię otwarcia oraz zamknięcia zawodów, a także mecze w rugby siedmioosobowym. Na potrzeby imprezy zadecydowano o generalnym remoncie i modernizacji stadionu, którego koszt wynosi niemalże 100 milionów złotych (dokładnie 98,8 mln zł). Większość z tej kwoty pokryło Ministerstwo Sportu

Cała operacja trwała około sześciu miesięcy, a zajmowała się nią firma Eiffage Polska Budownictwo. Prace trwały głównie przy elewacji stadionu, która z brutalistycznej i betonowej zmieniła się w modernistyczną i estetycznie oszkloną. 

Poza tym remont objął też takie rzeczy jak elementy dachowe, instalacja HVAC (wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie) oraz infrastruktura elektryczna. Jak widać na zdjęciach, wygląda to naprawdę efektownie. Sama arena była wielokrotnie krytykowana za swój wygląd oraz koszt budowy, który łącznie wyniósł około 640 milionów złotych. Obiekt ten wybudowany został w 2011 roku, a jego pojemność to 33 tysiące krzesełek.

Więcej podobnych treści przeczytasz na stronie Gazeta.pl

Igrzyska europejskie w Krakowie rozpoczęły się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. Poprzednie edycje odbywały się w 2019 roku w Mińsku na Białorusi, a pierwsza odsłona imprezy miała miejsce w 2015 roku w azerskim Baku. Kibice śledzący to wydarzenie mają okazję oglądać rywalizacje w takich dyscyplinach jak między innymi koszykówka 3x3, kajakarstwo, szermierka, czy gimnastyka. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA