Zabił swoją dziewczynę i teraz może wyjść na wolność. O tej sprawie pisał cały świat. "Wstrząsające"

Oscar Pistorius, który został skazany na 13,5 roku więzienia za zabójstwo swojej dziewczyny, odbył już połowę kary i w związku z tym ubiega się o zwolnienie warunkowe. Jak poinformował "The Guardian", teraz specjalna komisja oceni dotychczasowy przebieg procesu resocjalizacji i podejmie decyzję w tej sprawie.

Oscar Pistorius, znany i utytułowany paralekkoatleta, 14 lutego 2013 roku sprowadził na siebie poważne kłopoty. Wtedy we własnym domu w Pretorii zastrzelił swoją partnerkę Reevę Steenkamp. Biegacz tłumaczył, że wziął ją za włamywacza. Początkowo sąd uznał jego wersję i skazał go na pięć lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. Po apelacji prokuratury sąd wyższej instancji zmienił kwalifikację czynu na zabójstwo i skazał go na sześć lat. Ostateczny wyrok zapadł w 2017 r., gdy skazano go na 13,5 roku więzienia. Cała sprawa była szeroko opisywana i komentowana w zagranicznych mediach.

Zobacz wideo Chwile grozy na High League. Spodek wstrzymał oddech. Izak: To był szok

Oscar Pistorius ubiega się o przedterminowe wyjście z więzienia. "Muszą ustalić, czy cel został spełniony"

Jak poinformował brytyjski "The Guardian", w piątek podczas posiedzenia w Pretorii komisja zwolnień warunkowych ma się zająć sprawą Pistoriusa. Ten odbył już połowę z zasądzonej kary, co w RPA stanowi podstawę do ubiegania się o przedterminowe wyjście z więzienia. "Decyzja ta prawdopodobnie będzie ostatnim rozdziałem tej wstrząsającej historii" - czytamy.

Wszystko będzie zależało od tego, jak komisja oceni dotychczasowy przebieg procesu resocjalizacji. "Muszą ustalić, czy cel został spełniony" - powiedział Singabakho Nxumalo, rzecznik Departamentu Służb Więziennych. W zeszłym roku w ramach odbywania kary 36-latek spotkał się z June i Barrym Steenkampami, rodzicami Reevy. Według władz takie działania mają pokazać, że skazani "uznają krzywdę, jaką wyrządzili swoim ofiarom i całemu społeczeństwu".

Władimir Putin i Jewgienij Ryłow (zdjęcie główne), Iwan Kuliak (prawo-góra), Eduard Łatypow (prawo-dół) Ułaskawienie rozwścieczyło Rosjan bardziej niż kara. Sami grożą bojkotem igrzysk

Więcej podobnych treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pistorius już wcześniej ubiegał się o zwolnienie warunkowe. Argumentował to tym, że już w 2021 roku odsiedział połowę zasądzonej kary. Służby więziennie miały jednak problem z tym, aby ustalić, czy wyrok powinno się liczyć od 2014, czy od 2017 r. Winą obarczały sprzeczne ich zdaniem orzeczenia sądu apelacyjnego.

Navratilova chwali zawieszenie transpłciowych lekkoatletek, ale ma swoją wizję Navratilova chwali zawieszenie transpłciowych lekkoatletek, ale ma swoją wizję

Oscar Pistorius ma w dorobku osiem medali igrzysk paraolimpijskich, w tym sześć złotych. Poza tym w rywalizacji z pełnosprawnymi sportowcami zdobył srebro mistrzostw świata w Daegu (biegł tylko w eliminacjach) czy dwa srebrne medale mistrzostw Afryki.

Więcej o: