Legenda chwali zawieszenie transpłciowych lekkoatletek, ale ma swoją wizję

"Krok we właściwym kierunku". Tak Martina Navratilova skomentowała decyzję federacji World Athletics o zakazie startów transpłciowych sportowców w zawodach lekkoatletycznych.

Od 31 marca wejdzie w życie przepis o zakazie startów na arenach lekkoatletycznych zawodniczek, które "przeszły przez męski okres dojrzewania". Federacja World Athletics wydała w tej sprawie komunikat.

Zobacz wideo Świderski: Nie wiem co siedzi w głowie trenerowi

Martina Navratilova poparła World Athletics. Żąda stworzenia "kategorii otwartej"

Do decyzji władz lekkoatletycznych odniosła się Martina Navratilova. Legenda tenisa poparła działania World Athletics. "Wygląda na to, że świat w końcu się budzi i używa zdrowego rozsądku. Mam tylko nadzieję, że inne sporty szybko pójdą w ich ślady" - napisała na łamach dziennika "The Times".

2023-01-18-19 67 Halowe Mistrzostwa Polski Arena Torun Oficjalnie: Polska po raz drugi zorganizuje HMŚ! "Najlepsze w historii"

Navratilova zaznaczyła, że dla transpłciowych sportowców powinno stworzyć się tzw. kategorię otwartą. "Najlepszym pomysłem byłoby posiadanie kategorii: 'biologiczna kobieta', 'biologiczne dziewczyny', a następnie 'kategorii otwartej'. Byłaby to kategoria dla wszystkich chętnych: mężczyzn, którzy identyfikują się jako mężczyźni; kobiety, które identyfikują się jako kobiety; kobiety, które identyfikują się jako mężczyźni; mężczyźni, którzy identyfikują się jako kobiety; niebinarny" - czytamy.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl

"W kategorii otwartej nie ma znaków zapytania, zastrzeżeń, gwiazdek, wątpliwości. To proste rozwiązanie" - zaznaczyła.

Szarpanina podczas zawodów szermierczych Szokujące sceny w PŚ. Szarpali się z Ukraińcami. Wcześniej dopuścili Rosjan do zawodów [WIDEO]

Legendarna tenisistka zwróciła również uwagę na to, że między transpłciowymi sportowcami a pozostałymi występują różnice, choćby na poziomie hormonalnym. "Kiedy ktoś przeszedł przez męskie dojrzewanie, nie ma sposobu, aby wymazać tę fizyczną przewagę. Nie można po prostu cofnąć czasu, na przykład próbując obniżyć poziom testosteronu".

Więcej o: