Nie żyje trzykrotny mistrz świata. Zmagał się z amyloidozą

Nie żyje Greg Foster. Był trzykrotnym złotym medalistą mistrzostw świata w lekkoatletyce w biegu na 110 metrów przez płotki. Sięgnął także po srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles z 1984 roku. Miał 64 lata.

W wieku 64 lat zmarł Greg Foster. Amerykański lekkoatleta od kilku lat zmagał się z amyloidozą. To przewlekła choroba, która cechuje się gromadzeniem tkankach nierozpuszczalnych białek. Prowadzi to do uszkodzenia ważnych narządów. W 2020 roku przeszczepiono mu serce. 

Zobacz wideo Pia Skrzyszowska wygrywa rzutem na taśmę! "Ja się nie znam, słucham się mojego trenera"

Nie żyje Greg Foster. Był trzykrotnym mistrzem świata

Foster był jednym z najbardziej utytułowanych lekkoatletów w historii. W latach 1981-1991 zdobył sześć krajowych tytułów w biegu na 110 metrów przez płotki. Ponadto trzykrotnie sięgnął po złoty medal na mistrzostwach świata w tej samej dziedzinie (1983, 1987 i 1991 roku). Na koncie ma także złoto na halowych mistrzostwach świata z Sewilli z 1991 roku w biegu na 60 metrów przez płotki. 

Foster tylko raz wziął udział w igrzyskach olimpijskich. Miało to miejsce w 1984 w Los Angeles. Wówczas zajął drugie miejsce, przegrywając z Rogerem Kingdomem. Jak wyznał w rozmowie z Chicago Tribune, żałuje, że nie udało mu się zdobyć złotego medalu na igrzyskach olimpijskich. - Przez półtora roku przed igrzyskami nigdy nie przegrałem. Chciałbym przegrać wszystkie te wyścigi i wygrać igrzyska olimpijskie Jednak bycie drugim najlepszym w czymś to znacznie więcej, niż ludzie myślą - powiedział. 

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W 1990 roku Foster uzyskał pozytywny wynik testu na obecność pseudoefredryny, efedryny i fenylopropanoloaminy, czyli zakazanych środków powszechnie stosowanych w lekach dostępnych bez recepty. Jak sam zdradził, zażył aspirynę oraz "jakieś 89-centowe witaminy, które kupił na stacji benzynowej". Został zawieszony na sześć miesięcy. Sześć lat później zakończył karierę. 

Więcej o: