Najlepszy lekkoatleta świata w Polsce. Wielkie wydarzenie na mityngu w Chorzowie

Najlepszy lekkoatleta świata Armand Duplantis będzie gwiazdą lipcowego Memoriału Kamili Skolimowskiej. Na mityngu Diamentowej Ligi w Chorzowie Szwed spróbuje pobić rekord świata w skoku o tyczce.

Znamy pierwszą gwiazdę Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej. 16 lipca na Stadionie Śląskim wystąpi Armand Duplantis. Rekordzista świata w skoku o tyczce już podpisał umowę z organizatorami pierwszego w historii polskiego mityngu w kalendarzu Diamentowej Ligi.

Zobacz wideo Tak Kiełbasińska poradziła sobie z nieprzyjemną sytuacją

Po wysoko ocenionym przez kibiców i władze Diamentowej Ligi teście, który na Stadionie Śląskim odbył się latem tego roku, Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej od kolejnego znajdzie się na stałe w kalendarzu elitarnej serii - już jako jej pełnoprawny członek. To oznacza, że w kolejnych latach polscy fani lekkoatletyki będą mieli na wyciągnięcie ręki największe globalne gwiazdy dyscypliny, na czele z mistrzami olimpijskimi i rekordzistami świata. Organizatorzy Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej potwierdzili pierwszą z nich - Armanda Duplantisa - absolutnie najwybitniejszego tyczkarza współczesnej lekkoatletyki, który w grudniu odebrał w Monako statuetkę dla najlepszego lekkoatlety na świecie mijającego sezonu.

- To rekordzista świata (6,21 metra), który poprawia ten wynik co centymetr od poziomu 6,17 m. Wszystko, co robi na skoczniach, robi z taką lekkością, że czaruje widownię. Nas rok temu też zaczarował. Na tyle, że to od Szweda zaczęliśmy kontraktowanie gwiazd na przyszłoroczne zawody - cieszy się Piotr Małachowski, dyrektor sportowy memoriału "Kamy". Nasz wybitny przed laty dyskobol przypomina, że "Mondo" sam otworzył furtkę do swojego powrotu na Śląsk. Gdy w sierpniu przyjechał do nas po raz pierwszy, żałował, że przed tak okazałą widownią nie zdołał po raz kolejny poprawić rekordu świata. Mimo chłodu i deszczu pobił rekord mityngu z wynikiem 6,10 metra.

Duplantis zapowiada: "Zamierzam wrócić po więcej"

- Bardzo mi się u was podobało. To świetne miejsce do dobrych występów, publiczność i atmosfera zawodów były niezwykłe. Kibice dali mi energię i udało się osiągnąć na Śląsku taki rezultat. A poprawienie rekordu mityngu w już pierwszej wizycie na nim uważam za obiecujący znak. Dlatego zamierzam wrócić po więcej - mówi Duplantis.

Jednak jeśli spojrzeć na karierę dopiero 23-letniego zawodnika, to spraw do załatwienia w światowym sporcie ma coraz mniej. Wychowany w Luizjanie skoczek przebojem wdarł się do światowej czołówki i jako 19-latek był już mistrzem Europy. Później dołożył do tego mistrzostwo olimpijskie, złoto mistrzostw świata, a po drodze skompletował te tytuły również w imprezach halowych.

- Jego motywują kolejne bariery, kolejne granice. To najbardziej pożądana obecnie postać w całej Królowej Sportu. Nie tylko z uwagi na wyniki, ale również, że jego management starannie wybiera mityngi, w których się zaprezentuje. Startuje rzadko. Ale kiedy już przyjeżdża, zawsze jest gotowy na pisanie historii. Liczymy, że w przyszłym roku na Śląskim znowu pofrunie wysoko, mi osobiście marzy się rekord świata - dodaje marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Fajdek bez diamentu, ale z kasą jak inne gwiazdy

Gwiazd, które będą potwierdzać udział w Memoriale "Kamy", będzie przybywać. Już teraz poznaliśmy szczegóły dotyczące konkurencji, które w lipcu zostaną rozegrane na Śląskim. W programie zawodów jak co roku nie zabraknie istotnych z punktu widzenia polskiego kibica konkurencji, w których startują najważniejsze postaci polskiej lekkoatletyki - medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy. Nie zabraknie m.in. 100 i 400 metrów kobiet, 100 m przez płotki kobiet, skoku o tyczce mężczyzn, rzutu oszczepem kobiet, pchnięcia kulą mężczyzn czy koronnej konkurencji memoriału - rzutu młotem.

Na Stadionie Śląskim ponownie pojawią się m.in. Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki, Malwina Kopron, a także Ewa Swoboda, Maria Andrejczyk i Natalia Kaczmarek, a więc absolutna elita kadry narodowej. Biegaczki będą zbierały punkty do diamentowego rankingu, w przypadku młociarzy - znajdujących się poza oficjalnym programem ligi - organizatorzy ponownie obiecali, że zapewnią im te same warunki finansowe. To element hołdu dla zmarłej przedwcześnie młociarki.

Konkurencje Memoriału:

  • Kobiety: 100 m, 400 m, 800 m, 3000 m, 100 m przez płotki, skok wzwyż, trójskok, rzut oszczepem, rzut młotem
  • Mężczyźni: 100 m, 400 m, 1500 m, 3000 m z przeszkodami, skok wzwyż, skok o tyczce, pchnięcie kulą, rzut młotem

Początek memoriału zaplanowano na godzinę 14, program główny ruszy dwie godziny później. 8 grudnia wystartowała sprzedaż biletów na śląskie zawody w ramach Diamentowej Ligi. Warto pospieszyć się z zakupem, bo oferta świąteczno-noworoczna jest limitowana. Ceny biletów rozpoczynają się już od 10 złotych. Szczegóły na platformie eBilet.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.