Prestiżowa impreza na stałe w Polsce. Potwierdzają. "Stadion jest wspaniały"

Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej od przyszłego roku na stałe wejdzie w skład Diamentowej Ligi - taką decyzję podjęło Walne Zgromadzenie cyklu na posiedzieniu w Rzymie. Pierwsze zawody serii mityingów lekkoatletycznych odbędą się 16 lipca 2023 roku na Stadionie Śląskim.

Memoriał Kamili Skolimowskiej to międzynarodowy mityng lekkoatletyczny organizowany przez Fundację Kamili Skolimowskiej. To zawody pamięci zmarłej zawodniczki uprawiającej rzut młotem. Złota medalistka Igrzysk Olimpijski z Sydney w 2000 roku, odeszła z tego świata dziewięć lat później na skutek zatoru tętnicy płucnej.

Zobacz wideo Ta reprezentacja potrzebuje wymiany pokoleniowej

Zdana próba generalna

Pierwsza edycja mityngu odbyła się jeszcze tego samego roku 2009, kilka miesięcy po śmierci lekkoatletki. Wówczas miały to być jednorazowe zawody, ale memoriał powrócił dwa lata później i od tego czasu zajmuje stałe miejsce w kalendarzu zmagań lekkoatletycznych. Od 2020 roku jest zaliczany do World Athletics Gold Continental Tour, a decyzją Walnego Zgromadzenia od teraz również do cyklu Diamentowej Ligi. 

W sierpniu 2022 roku Memoriał Kamili Skolimowskiej, odbywający się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, zdał próbę generalną, gdy w ostatniej chwili wskoczył do kalendarza z uwagi na odwołanie zmagań w Chinach. - Stres? Był, ale w sierpniu, przed tegorocznym sprawdzianem. Po nim byłem już pewien, że zasługujemy na miejsce w diamentowej. Do tej pory naszą sytuację porównałbym do draftu NBA. Wykorzystaliśmy szansę, zdaliśmy test, determinacją i ciężką pracą zasłużyliśmy na stałe miejsce w lekkoatletycznym odpowiedniku Ligi Mistrzów. Ale nie osiadamy na laurach i rozpoczynamy grę na poważnie – mówi marszałek województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

- Specjalny system punktacji, który opracowała World Athletics (Międzynarodowy Związek Lekkoatletyczny - przyp. red.), wyliczył, że w 2022 roku okazaliśmy się szóstym najlepszym mityngiem na świecie. Będąc de facto kopciuszkiem i wydarzeniem testowym, wyprzedziliśmy większość tych znakomitych i dysponujących ogromnymi budżetami mityngów: Sztokholm, Rzym, Oslo, Rabat czy Birmingham. Zebraliśmy wysokie oceny od Diamentowej Ligi - chwalił się Piotr Małachowski, były dyskobol, a obecnie dyrektor sportowy Memoriału Kamili Skolimowskiej. Dodał, że ekwiwalent reklamowy tego przedsięwzięcia w zeszłym roku był wart prawie 60 milionów złotych.

Miejsce dla najlepszych na świecie

Marszałek województwa Śląskiego ogłosił, że kontrakt został podpisany na 5 lat. Zmagania w zawodach poświęconych byłej mistrzyni olimpijskiej chwalili najlepsi lekkoatleci na świecie, z Armandem Duplantisem na świecie. - To jest miejsce, w którym można poprawiać rekordy. Widownia była niesamowita, stadion jest wspaniały. Mam nadzieję, że to dla mnie nie ostatni, lecz dopiero pierwszy raz w tym miejscu. Tu się chce startować - mówił w tym roku rekordzista świata w skoku o tyczce, dodając że przy lepszej pogodzie  już wtedy mógłby zaatakować rekord świata.

Sprzedaż biletów na to wydarzenie, które odbędzie się 16 lipca 2023 roku na Stadionie Śląskim, zostanie uruchomiona 8 grudnia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.