Straciła kolejne dwa medale. Tym razem olimpijskie. Order Honoru wciąż ma. Rosyjski

Rosjanka Natalja Antiuch straci dwa medale wywalczone na igrzyskach olimpijskich w Londynie. Lekkoatletka złamała przepisy antydopingowe i jest zawieszona do 2025 roku. - Zakaz stanie się ostateczny i wiążący po 45 dniach, jeśli nie będzie odwołania - informuje Athletics Integrity Unit (AIU).

Natalja Antiuch to uznana była rosyjska lekkoatletka, która zdobyła cztery medale igrzysk olimpijskich, ale też dodatkowo uzyskała niemal dziesięć medali na mistrzostwach świata i Europy. Antiuch została odznaczona Orderem Honoru w Rosji za wielki wkład w rozwój sportu i wysokie osiągnięcia sportowe. Lekkoatletka zdobyła medale w rosyjskiej sztafecie w biegu 4 × 400 m na mistrzostwach świata w 2009 i 2013 roku, ale zostały one jej odebrane w 2021 roku przez złamanie przepisów antydopingowych.

Zobacz wideo Kiełbasińska: Trzeba nauczyć się odkładać złe rzeczy na bok

Rosyjska lekkoatletka traci dwa medale z Londynu. Efekt złamania przepisów antydopingowych

Athletics Integrity Unit (AIU), organizacja powołana przez World Athletics w celu zapewnienia uczciwości w lekkoatletyce informuje, że Natalja Antiuch straci medale wywalczone od 15 lipca 2012 do 29 czerwca 2013 roku z powodu złamania przepisów antydopingowych. Mowa tutaj o dwóch medalach wywalczonych na igrzyskach olimpijskich w Londynie - złotym w biegu na 400 m przez płotki oraz srebrnym w sztafecie w biegu 4 × 400 m. Antiuch wcześniej została zawieszona do 2025 roku, ale teraz może się odwołać od decyzji Rosyjskiej Agencji Antydopingowej.

"Zakaz stanie się ostateczny i wiążący po 45 dniach, jeśli nie będzie odwołania" - dodaje Athletics Integrity Unit w oficjalnym komunikacie. Taka decyzja AIU oznacza, że złotą medalistką biegu na 400 m przez płotki z Londynu będzie Amerykanka Lashinda Demus, a pozostałe medale zdobędą Czeszka Zuzana Hejnova (srebro) i Jamajka Kaliese Spencer (brąz). Z kolei w sztafecie miejsce Rosjanek zajmą Jamajki (srebro), a kolejne będą Ukrainki (brąz).

Rosja ostatecznie zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej IO w Londynie, zdobywając 24 złote, 26 srebrnych i 32 brązowe medale. Polska wtedy zdobyła jedenaście medali, z czego trzy złote za sprawą Tomasza Majewskiego w pchnięciu kulą, Adriana Zielińskiego w podnoszeniu ciężarów oraz Anity Włodarczyk w rzucie młotem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.