Cztery lata temu złoty medal. Teraz blamaż. Polska mistrzyni odpadła

W 2018 roku podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie Paulina Guba sensacyjnie wywalczyła złoty medal. Teraz zawodniczce daleko do formy sprzed czterech lat, co przełożyło się na brak awansu do finału.

Pierwsi polscy lekkoatleci mają już za sobą początek rywalizacji podczas mistrzostw Europy w Monachium. Na konto reprezentacji Polski wpłynęły już nawet pierwsze medale. Aleksandra Lisowska zdobyła złoty medal w maratonie, a dodatkowo polski drużynowo wywalczyły brąz. W sesji porannej do wieczornego finału pchnięciu kulą awansowali też Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk.

Zobacz wideo Maria Andrejczyk: Ważniejsze są cisza i spokój, które pozwalają skupić się na najcięższej pracy

Guba cieniem samej siebie. Obrończyni tytułu bez awansu do finału

Sztuka ta nie udała się niestety naszym kulomiotkom. Bliżej awansu była Klaudia Kardasz, która w najlepszej próbie osiągnęła 17,27 m i do szczęścia zabrakło jej tylko siedmiu centymetrów. Całkowicie nieudany występ zaliczyła z kolei Paulina Guba, która posłała kulę na odległość 16,66 m. Najbardziej bolesny jest fakt, że 31-latka była obrończynią mistrzowskiego tytułu w tej konkurencji.

Aleksandra LisowskaLisowska sprawiła sensację na ME. A po biegu wyznanie. "Liczyłam na złoto"

W 2018 roku w Berlinie obie polski nadzieje na świetny konkurs rozpaliły już w eliminacjach, w których osiągnęły trzeci w czwarty wynik. W finale wydawało się, że już pierwszym rzutem konkurs rozstrzygnęła Christina Schwanitz, osiągając 19,19 m. Guba od początku utrzymywała się na drugim miejscu, ale z każdą koleją próbą pchała coraz dalej. W szóstej kolejce Polka zbliżyła się do swojego rekordu życiowego (19,38 m) i osiągnęła 19,33. Niemka nie była już w stanie poprawić swojego rezultatu z pierwszej kolejki, a Guba cieszyła się z sensacyjnego mistrzostwa Europy. Kardasz uplasowała się tuż za podium z wynikiem 18,48 m, który był nowym rekordem Polski juniorów.

W niedzielę (5 czerwca) na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyła się 68. edycja Memoriału Janusza KusocińskiegoBukowiecki był wściekły. "Moja kula nie została dopuszczona"

Niestety obecnie Polki nie prezentują takiej świetnej formy. Zabrakło ich już na mistrzostwach świata w Eugene, a wszystko za sprawą niewypełnienia wymaganego minimum. Ostatni dobry wynik aktualna jeszcze mistrzyni Europy osiągnęła podczas mistrzostw świata w Doha w 2019 roku, które zakończyła na 10. miejscu. 

Więcej o: