Tak wygląda końcowa klasyfikacja medalowa MŚ w Eugene. Polska najlepsza w Europie

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Eugene dobiegły końca i poznaliśmy ostateczny wygląd klasyfikacji medalowej. Polska zajęła w niej ósme miejsce, najwyższe ze wszystkich reprezentacji europejskich. Rywalizację zdominowali zawodnicy z USA, którzy wywalczyli aż 33 krążki.

W niedzielę odbyły się ostatnie konkurencje MŚ 2022 w lekkiej atletyce. Niestety Polakom nie udało się poprawić medalowego dorobku. Imprezę kończymy z czterema krążkami. Złoto w rzucie młotem wywalczył Paweł Fajdek. Drugi w tej samej konkurencji był Wojciech Nowicki. Dwa srebra wywalczyła też Katarzyna Zdziebło, która była druga w chodzie na 20 i 35 kilometrów.

Polacy na ósmym miejscu w klasyfikacji medalowej MŚ w Eugene. Jesteśmy najlepsi z Europy

Biało-Czerwoni dzięki jednemu złotemu medalowi i trzem srebrnym, zajęli ósme miejsce w końcowej klasyfikacji medalowej imprezy. To wynik najlepszy spośród wszystkich reprezentacji europejskich. Druga pod tym względem jest Wielka Brytania, która wywalczyła łącznie siedem medali i zajęła 11. miejsce. Równych nie mieli sobie Amerykanie, którzy na swojej ziemi 33 razy stawali na podium. Zdobyli aż 13 złotych krążków, 9 srebrnych i 11 brązowych.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Na kolejnych miejscach znalazły się Etiopia i Jamajka, a więc nacje, które od lat dominują w biegach odpowiednio długo i krótkodystansowych. Przed Polską uplasowały się jeszcze Kenia, Chiny, Australia i Peru. W sumie na podium stawali reprezentanci 45 krajów. Nowych mistrzów świata ma natomiast 29 krajów.

Klasyfikacja medalowa MŚ w lekkiej atletyce Eugene 2022 po 49 konkurencjach:

• 1. USA 13 złotych - 9 srebrnych - 11 brązowych (33 łącznie)
  • 12. Norwegia 1 1 1 3
  • 13. Dominikana / Grenada / Nigeria 1 - 1 - 0 (2)
  • 16. Belgia / Szwecja / Uganda 1 - 0 - 2 (3)
  • 19. Brazylia / Niemcy / Włochy 1 - 0 - 1 (2)
  • 22. Bahamy / Francja /Kazachstan /Katar / Maroko /Portugalia / Słowenia / Wenezuela 1 - 0 - 0 (1)
  • 30. Holandia 0 3 1 4
  • 31. Litwa / Ukraina 0 - 1 - 1 (2)
  • 33. Algieria / Burkina Faso / Grecja /Indie / Chorwacja / Korea Płd. - 1 srebro
  • 39. Hiszpania 0 - 0 - 2 (2)
  • 40. Barbados / Izrael / Filipiny /Portoryko / Szwajcaria /Czechy - 1 brąz

Nasi reprezentanci już niedługo będą mieli okazję do poprawienia swoich wyników. 11 sierpnia w Monachium rozpoczną się mistrzostwa Europy. Impreza potrwa do 21 sierpnia.