Mistrzyni olimpijska w skoku w dal wykluczona z MŚ. Sprzęt mógł dać przewagę

Dramat Yulimar Rojas. Wenezuelska mistrzyni olimpijska w trójskoku nie została dopuszczona do rywalizacji w skoku w dal na mistrzostwach świata w Eugene w Oregonie. Powodem są nieregulaminowe buty, w jakich osiągnęła kwalifikacyjne minimum. "Przepisy pozostają jednoznaczne" - czytamy w oświadczeniu World Athelitcs.

Yulimar Rojas jest największą gwiazdą w trójskoku. To aktualna mistrzyni olimpijska z Tokio i wicemistrzyni z Rio de Janeiro. Ma też dwa złote medale mistrzostw świata i trzy z Halowych Mistrzostw Świata. Wszyscy liczyli, że do kolekcji dopisze także sukcesy w skoku w dal podczas zbliżającej się imprezy w Eugene w Oregonie, która odbędzie się w dniach 15-24 lipca. Ale już teraz wiemy, że 26-latka nie wystąpi w tej konkurencji.

Zobacz wideo Maria Andrejczyk: Ważniejsze są cisza i spokój, które pozwalają skupić się na najcięższej pracy

Yulimar Rojas nie skoczy po medal. Nieprzepisowe buty na drodze do sukcesu

Wenezuelka została wykluczona przez lekkoatletyczną centralę ze startów w skoku w dal na zbliżających się mistrzostwach świata. Powodem takiej decyzji były nieprzepisowe buty, w których zawodniczka osiągnęła kwalifikacyjne minimum podczas czerwcowego mityngu w Hiszpanii. Wówczas skoczyła 6,93 m.

Paweł FajdekPechowiec Paweł Fajdek. Spędził noc na lotnisku. A bagaż? Zgubiony

Tylko że 26-latka przystąpiła do skoku w dal w obuwiu od trójskoku, które nie jest zatwierdzone w tej konkurencji. Kwestią sporną pozostawała dopuszczalna grubość podeszwy. W butach do trójskoku maksymalna grubość wynosi 25 mm. Z kolei w skoku w dal jest to 20 mm. 

- Wiemy, że to rozczarowujące dla pani Rojas i jej fanów, ale przepisy pozostają jednoznaczne - napisano w oświadczeniu World Athletics. W tej sytuacji Wenezuelka wystąpi jedynie w rywalizacji kobiet w trójskoku, w której będzie zdecydowaną faworytką. Finał tej konkurencji odbędzie się 18 lipca. 

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

W ciągu ostatniego roku 26-latka ustanowiła dwa rekordy świata w trójskoku. Pierwszy z nich osiągnęła podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Wówczas skoczyła 15,67 m. Kilka miesięcy później poprawiła ten wynik na Halowych Mistrzostwach Świata w Belgradzie uzyskując 15,74 m

Marek ZakrzewskiMarek Zakrzewski pozamiatał. Mistrzostwo Europy i rekord młodego Polaka. Diament

Więcej o: