Nie żyje Stanisław Kowalski, najszybszy stulatek w Europie. Miał 111 lat

W wieku niespełna 112 lat zmarł Stanisław Kowalski, najszybszy stulatek w Europie. Przygodę z lekkoatletyką rozpoczął dopiero po ukończeniu 100. roku życia.

Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 roku. W młodości pracował jako kolejarz oraz odlewnik. Jak sam przyznawał kilka lat temu, nigdy ze sportem nie miał nic wspólnego - jedynie do pracy jeździł rowerem 10 km w jedną stronę.

Zobacz wideo Iga Świątek reaguje na pozycję liderki rankingu WTA. Wymowne słowa

Stanisław Kowalski nie żyje. Lekkoatleta-amator, a zarazem rekordzista Polski i Europy

Jednak po ukończeniu stu lat, w Kowalskim obudził się sportowy duch. Cztery lata później zadebiutował w oficjalnych zawodach lekkoatletycznych. W trakcie Drużynowych Halowych Mistrzostw Polski Weteranów w 2014 roku, Kowalski pobił dwa rekordy świata w kategorii mężczyzn powyżej 100. roku życia - w biegu na 60m i pchnięciu kulą. Wspomniany dystans przebiegł w 19,72s, natomiast kulą pchnął na odległość 5,08m.

Adrianna Sułek, halowa wicemistrzyni świata, Belgrad 2022Wyznanie Adrianny Sułek. "Nie poznałam mojego taty"

W tym samym roku na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu lekkoatleta ustanowił rekord Europy w biegu na 100m w swojej kategorii wiekowej. Kowalski przebiegł ten dystans w 32,79s. Do ówczesnego rekordu świata (29,83s) zabrakło mu niewiele. Po biegu uśmiechnięty Kowalski mówił: "Czuję się jak nowo narodzony". Rok później w Toruniu został mistrzem Europy Masters (w kategorii osób powyżej 100. roku życia) w biegu na 60m oraz pchnięciu kulą.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zbigniew Boniek i Nicola ZalewskiBoniek ostrzega Nicolę Zalewskiego. "Od niego to zależy"

Stanisław Kowalski - najstarszy mężczyzna w Europie 

Stanisław Kowalski był nie tylko najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce, ale również w Europie. Tytuł uzyskał w styczniu 2022 roku, po śmierci Saturnino de la Fuente Garcii. Niestety 111-latek cieszył się z tego miana zaledwie nieco ponad dwa miesiące. Kowalski zmarł na kilka dni przed 112 urodzinami. O śmierci mężczyzny poinformowała prezydent Świdnicy, Beata Moskal - Słaniewska. 

Kowalski był również pierwszym Polakiem, który przeżył 110 lat. Teraz tytuł najstarszego mężczyzny w Rzeczypospolitej należy do młodszego o dwa lata, Mariana Wojewódzkiego. 

Więcej o: