Sprawiedliwość dopadła Rosjankę. Zamiast medalu hańba i wstyd

Kolejna wpadka dopingowa w rosyjskim sporcie. Jelena Łaszmanowa, która w Londynie została mistrzynią olimpijską, pobiwszy rekord świata, nie startowała czysta. Rosjanka została drugi raz w karierze zdyskwalifikowana.

Jelena Łaszmanowa, znana zagorzałym fanom lekkoatletyki ze złotych medali igrzysk olimpijskich w Londynie i mistrzostw świata w 2013 roku w chodzie na 20 km, nie ma już wspomnianych tytułów. Rosjanka została pozbawiona sukcesów, bo wykryto, że stosowała niedozwoloną substancję. 

Zobacz wideo Właściciel Wisły Kraków wyznaje. "Trzeba było dokonać tego wcześniej"

Druga wpadka dopingowa mistrzyni olimpijskiej. Rosjanka pozbawiona złotych medali

O karze poinformowała Athletics Integrity Unit (AIU). To niezależna organizacja międzynarodowa, która została powołana w celu zwalczania dopingu w lekkiej atletyce. Zarzuty zostały postawione dzięki analizie danych laboratoryjnych oraz śledztwu Richarda McLarena w sprawie rosyjskiego skandalu dopingowego.

Tak Piotr Lisek zareagował na rekord Duplantisa. Gdzie jest Polak? Tak Piotr Lisek zareagował na rekord Duplantisa. Gdzie jest Polak? "Coś nie pykło"

- Łaszmanowa zaakceptowała nałożoną karę, w tym anulowanie osiągniętych przez nią wyników między 18 lutego 2012 roku a 3 stycznia 2014 - czytamy w oświadczeniu AIU. Wiadomo także, że 29-latka została zdyskwalifikowana na dwa lata. 

Sytuacja jest o tyle kuriozalna, że rosyjska zawodniczka została przyłapana na stosowaniu dopingu już drugi raz w karierze. Potwierdzono bowiem pozytywny wynik testu antydopingowego z 2014 roku z okresu przygotowań do sezonu. Wówczas została zdyskwalifikowana na 24 miesiące za stosowanie zakazanego endurobolu.

Rosjanie na igrzyskach w 2012 roku cieszyli się z dwóch medali w chodzie na 20 km. Oprócz złota Łaszmanowej, srebro wywalczyła Olga Kaniskina. Teraz obie nie mają już tych sukcesów na koncie. Ta druga została pozbawiona krążka już wcześniej. Podobna sprawa dotyczy mistrzostw świata z 2013 roku. Wówczas na podium obok Jeleny Łaszmanowej stanęła Anisja Kirdiapkina. I ją także pozbawiono medalu. 

Po dyskwalifikacji Rosjanek medale z Londynu trafią do trzech Chinek. Złoto dla Qieyang Shenjie, srebro Liu Hong, a brąz Lu Xiuzhi. Podium MŚ z 2013 roku też niemal całkowicie się zmienia. Tytuł mistrzyni trafi do Chinki Liu Hong (pierwotnie miała brąz), druga będzie jej rodaczka Sun Huanhuan a najniższy stopień podium przypadnie Włoszce Elisie Rigaudo.

Więcej o: