Nie żyje trzykrotny mistrz olimpijski. Bohater niezapomnianego konkursu

Nie żyje trzykrotny radziecki mistrz olimpijski w trójskoku - Wiktor Saniejew. To bohater najlepszej w historii rywalizacji podczas igrzysk w tej konkurencji.

Utytułowany radziecki lekkoatleta przebywał w Australii, kiedy doznał ataku serca - donosi gruziński portal Sputnik. To właśnie tam od lat 90. pracował jako lekkoatletyczny trener. 

Zobacz wideo Maria Andrejczyk: Ważniejsze są cisza i spokój, które pozwalają skupić się na najcięższej pracy

Rekord za rekordem. Odeszła legenda trójskoku

Wiktor Saniejew starszym kibicom może kojarzyć się z niesamowitym konkursem w Meksyku 1968 roku. Zawodnicy przekraczali kolejne granice, bijąc raz po raz rekordy świata w trójskoku. Najpierw w eliminacjach Giuseppe Gentile skoczył 17,10 m, a później jeszcze poprawił rekord o 12 cm. Saniejew nie dawał za wygraną i poprawił ten wyczyn. Później na chwilę stracił rekord, ale ostatecznie zakończył konkurs z rekordem świata wynoszącym 17,39 m. Wynik ten przetrwał przez trzy lata.

Iga Baumbart-WitanIga Baumgart-Witan wyznała poruszającą prawdę. "Zaczęłam rok płaczem i tak go kończę"

Saniejew na igrzyska olimpijskich niepokonany był jeszcze dwukrotnie. Złote medale zdobywał bowiem także w 1972 i 1976 roku. Cztery lata później został jeszcze wicemistrzem olimpijskim w wieku 35 lat. Na koncie miał też osiem tytułów mistrza Europy, w tym sześć halowego. W 2013 roku został wprowadzony do lekkoatletycznej Galerii Sław. 

Wiktor Saniejew pochodził z Suchumi w Abchazji. Zmarł w wieku 76 lat.

Więcej o: