Media: Kokaina w próbce brytyjskiej nadziei! Dobek może stracić głównego rywala

Kłopoty brytyjskiej nadziei na medal w biegu na 800 metrów podczas igrzysk olimpijskich. Według doniesień dziennika "The Times" w próbce testu antydopingowego Olivera Dustina znaleziono niewielkie ilości kokainy, czyli substancji znajdującej się na liście tych zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). To drugi zawodnik na europejskich listach przed igrzyskami w Tokio, szybszy od niego jest tylko Polak Patryk Dobek.

20-letni Dustin w tym roku stał się sporą nadzieją Wielkiej Brytanii, a niektórzy eksperci wróżyli mu nawet szanse na zdobycie medalu na igrzyskach. Miesiąc temu przebiegł 800 metrów z czasem 1,43.82 podczas mityngu w Nicei. To jego rekord życiowy, a także wynik dający dziewiąte miejsce na światowych listach w 2021 roku. 

Zobacz wideo Polski siatkarze są już w Japonii. Podróż relacjonowali na Instagramie

Nadzieja Brytyjczyków nie pojedzie na igrzyska? Media: W jego próbce znaleziono kokainę

Jednak w środę szanse Brytyjczyka na wyjazd do Tokio zmalały przez ogromny skandal. Pomimo że wywalczył sobie miejsce w kadrze Wielkiej Brytanii, gdy był drugi w próbie przedolimpijskiej w Manchesterze, to światem lekkoatletyki wstrząsnęły doniesienia dziennikarzy "The Times". Piszą, że w próbce Dustina pochodzącej z testu komisji antydopingowej, znaleziono niewielkie ilości kokainy.

Ewa Swoboda na Memoriale Kusocińskiego w ChorzowieOficjalnie: Ewa Swoboda nie wystartuje na igrzyskach w Tokio

Teraz jego występ w Japonii zależy od tego, czy doniesienia zostaną potwierdzone przez brytyjską federację i komisję antydopingową, a także, jakie działania zostaną podjęte wobec zawodnika.

Patryk Dobek straci rywala? Był od niego gorszy tylko o 0,09 sekundy

Na razie nie ma oficjalnej informacji dotyczącej wykluczenia Dustina z igrzysk, bądź innych reakcji na publikację "The Times". Według źródeł brytyjskiego dziennika zawodnik skonsultował się w tej sprawie ze swoimi prawnikami. 

Ewa Swoboda zdobyła brązowy medal na HME w BelgradzieNiepokojące informacje ws. Ewy Swobody przed IO w Tokio. "Słyszałem różne rzeczy"

Dustin byłby w Tokio rywalem choćby Patryka Dobka. Jest drugi na europejskich listach z tego roku i gorszy tylko od Polaka, który pobiegł szybciej o 0,09 sekundy i ma siódmy najlepszy wynik na światowych listach. Jego rywal traci 0,91 sekundy do najlepszego czasu w tym roku należącego do Nijela Amosa z Botswany. W Tokio podobnie jak Polak, mógłby być jednym z walczących o najlepsze pozycje na 800 metrów. Finał rywalizacji na tym dystansie podczas igrzysk zaplanowano na wieczorną sesję 4 sierpnia.

OLY-ATH-Richardson-DopingUSA grzmią i mówią dość. Nadzieja na złoto igrzysk wykluczona za "bycie człowiekiem"

Przypomnijmy, że niedawno po wykryciu obecności marihuany w ciele Sha'Carri Richardson, Amerykanka została ukarana miesięczną dyskwalifikacją. "Tło całej historii jest jednak niezwykle smutne. Richardson miała zażyć marihuanę na wieść o śmierci jej biologicznej matki. Miała się o tym dowiedzieć od jednego z reporterów podczas rozmowy kilka dni przed jej występem, z którego jej wynik został ostatecznie wymazany. Dodatkowo chciała się uspokoić przed jej najważniejszym występem" - napisał o tej sprawie dziennikarz Sport.pl, Paweł Karpiarz.

Więcej o: