Złoto i srebro! Dwa medale polskich sztafet w MŚ na Stadionie Śląskim

Joanna Jóźwik i Patryk Dobek zdobyli złoty medal w biegu 2x2x400 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata sztafet na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Srebrny krążek wywalczyli za to mieszanej sztafecie płotkarskiej Zuzanna Hulisz, Krzysztof Kiljan, Klaudia Wojtunik i Damian Czykier.

2x2x400 m to konkurencja, w której kobieta i mężczyzna dwa razy pokonuje na zmianę, dystans 400 metrów. Polski duet spisał się znakomicie i zdecydowanie wygrał.

Joanna Jóźwik i Patryk Dobek mieli znakomity czas 3.40,92. Co ciekawe, jest to najlepszy wynik w historii europejskiej lekkoatletyki. Drugie miejsce zajął duet z Kenii (3.41,78), a trzecie ze Słowenii (3.41,95).

Srebro zdobyli za to w mieszanej sztafecie płotkarskiej Zuzanna Hulisz, Krzysztof Kiljan, Klaudia Wojtunik i Damian Czykier. Czas polskiej drużyny to 56,68. Najlepsi okazali się Niemcy (56,53). Trzecie miejsce zajęli Kenijczycy (59,89).

Polacy startują we wszystkich konkurencjach - 4x100, 4x400, 4x200, 4x400 mix, 2x2x400 oraz w sztafetach płotkarskich.

- To dla naszych zawodników pierwszy sprawdzian w sezonie olimpijskim. Zawody na Śląsku pokażą, jak przebiegały dotychczasowe przygotowania. Reprezentacja trenuje teraz na Teneryfie, gdzie są komfortowe warunki pogodowe. Mam nadzieję, że start Polaków będzie udany, nasze sztafety mają o co walczyć. Stawką są przecież olimpijskie przepustki - ocenił Krzysztof Kęcki dyrektor sportowy PZLA w komunikacie federacji.

Mistrzostwa świata sztafet na Stadionie Śląskim w Chorzowie są największą imprezą lekkoatletyczną na otwartej przestrzeni od 2019 roku, czyli od mistrzostw świata w Dausze. Bierze w niej udział ponad 500 zawodników.