Koniec marzeń o IO w Tokio! Polski rekordzista świata nagle zakończył karierę

Halowy rekordzista świata w sztafecie 4x400 - Rafał Omelko w wieku zaledwie 32 lat zakończył sportową karierę - poinformował TVP Sport.

- Skończyłem karierę. Nie chcę na ten moment szerzej tego komentować. Wszystko z powodów zdrowotnych - przyznaje Rafał Omelko w rozmowie z TVP Sport.

Zobacz wideo Patryk Dobek ze złotym medalem w biegu na 800 metrów. "Co ja tutaj narobiłem"

Na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym 'Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie' zobaczymy m.in. 'Po złoto' o cenie, jaką Władysław Kozakiewicz zapłacił za słynny gest na IO w Moskwie. Na zdjeciu: Władysław Kozakiewicz, Moskwa 30.06.1980Dramatyczne wyznanie Kozakiewicza. "To najgorszy facet, jakiego można sobie wyobrazić. Bił ją i nas"

Omelko od lutego wiedział, że nie zrealizuje marzenia

We wtorek Polski Związek Lekkiej Atletyki podał skład reprezentacji na World Athletics Relays, który odbędzie się w dniach 1-2 maja na Stadionie Śląskim. W gronie 44 biegaczy nie było też Omelki.

Jest to bardzo zaskakujące, bo 32-letni zawodnik AZS AWF Wrocław mimo dużych problemów zdrowotnych w ostatnich kilkunastu miesiącach, wiele razy powtarzał, że jego celem jest występ na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Tymczasem na trzy miesiące przed rozpoczęciem zawodów, podjął zaskakującą decyzję. - Jak nieoficjalnie usłyszeliśmy w środowisku, Omelko już od lutego miał wiedzieć, że tego marzenia nie zrealizuje - czytamy na stronie TVP Sport.

Rafał Omelko był członkiem naszej polskiej sztafety (wraz z Karolem Zalewskim, Jakubem Krzewiną i Łukaszem Krawczukiem), która w Birmingham w 2018 roku na halowych mistrzostwach świata zdobyła złoty medal w finale biegu 4x400 metrów. Polacy ustanowili wtedy halowy rekord świata czasem 3:01.77.

Duże sukcesy miał też na halowych mistrzostwach Europy. Najpierw w 2015 roku w Pradze zdobył brązowy medal indywidualnie i srebrny w sztafecie. Dwa lata później w Belgradzie został indywidualnie wicemistrzem Europy, a w sztafecie sięgnął po złoto.

Toruń 2021. HME w lekkiej atletyce. Marcin Lewandowski (nr 6) w biegu na 1500 mNiemcy pisali, że w Toruniu spełnił się dramatyczny scenariusz. PZLA reaguje

Omelko w sztafecie był też drugi na mistrzostwach Europy na stadionie w 2016 w Amsterdamie oraz trzeci na w 2014 roku w Zurychu.