Jest wyrok ws. Caster Semenyi! "Jedno z najbardziej oczekiwanych orzeczeń w historii sportu"

- Jedno z najbardziej oczekiwanych orzeczeń w historii sportu - napisał na Twitterze Marek Plawgo. Były polski lekkoatleta odniósł się w ten sposób do wyroku szwajcarskiego sądu najwyższego, który odrzucił apelację Caster Semenyi, domagającej się zgody na starty w zawodach biegowych bez konieczności obniżania poziomu testosteronu.

Caster Semenya cierpi na hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów. Zdaniem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Semeya powinna być klasyfikowana jako mężczyzna, bo poziom testosteronu w jej organizmie jest zbyt wysoki. Zawodniczka z RPA przez lata dominowała w biegach na 800 metrów i 1500 metrów. Jest złotą medalistką z biegu na 800 metrów z igrzysk olimpijskich w 2016, oraz srebrną z 2012 roku. Semenya sięgała też po złote medale w biegu na 800 metrów w mistrzostwach świata w 2009, 2011 i 2017 roku.

Zobacz wideo Piotr Lisek opowiada, co zyskał dzięki odpoczynkowi od treningów

Jest wyrok ws. Caster Semenyi! "Jedno z najbardziej oczekiwanych orzeczeń w historii sportu"

Rok temu Trybunał Arbitrażowy w Lozannie uznał, że Semenya nie może startować w zawodach lekkoatletycznych, jeśli nie obniży poziomu testosteronu w organizmie. Kilka tygodniu po ogłoszeniu decyzji, Semenya złożyła apelację, którą rozpatrywano przez kilka miesięcy. Teraz szwajcarski sąd najwyższy ogłosił, że apelacja biegaczki została odrzucona.

Dla Semenyi to fatalna wiadomość. Wynika z niej bowiem, że jeśli 29-latka nadal chce startować na międzynarodowych imprezach, m.in przyszłorocznych, przełożonych z 2020 roku igrzyskach olimpijskich, musi obniżyć poziom testosteronu. Semenya już wcześniej twierdziła, że jest traktowana niesprawiedliwie.. - Gdybym mogła porównać z kimś moje życie, porównałabym je z Jezusem. Zostałam ukrzyżowana - mówiła biegaczka jakiś czas temu.

Decyzję sądu dotyczącą Semenyi skomentował Marek Plawgo, były polski lekkoatleta. - Jedno z najbardziej oczekiwanych orzeczeń w historii sportu - napisał na Twitterze. - Caster ostatecznie musi się poddać terapii hormonalnej, jeżeli chce dalej rywalizować w lekkoatletycznych zawodach - dodał.

Przeczytaj także:

Więcej o: