Sport.pl

Joanna Jóźwik: Caster Semenya nie jest już dla mnie rywalką

- Wszystkie przygotowania, cała mobilizacja były ukierunkowane na igrzyska w Tokio. Po decyzji o odwołaniu igrzysk nie mogłam się pozbierać. Teraz jest już w porządku. Mam cel, szykuję się na sierpień na bieg kontrolny. Chciałabym pobiec szybko i udowodnić, że praca nie poszła na marne - opowiada Joanna Jóźwik, piąta zawodniczka biegu na 800 metrów na igrzyskach w Rio w 2016 roku.
Zobacz wideo Joanna Jóźwik: Odwołanie igrzysk było dla mnie katastrofą. Nie mogłam się podnieść przez kilka dni.

Więcej wywiadów z cyklu Sportowej Rozmowy Dnia znajdziesz TUTAJ.

Więcej o:
Komentarze (41)
Joanna Jóźwik: Caster Semenya nie jest już dla mnie rywalką
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 11 razy 9

  Albo-albo!
  Albo przestrzegamy ściśle rozdział na sport męski i kobiecy, albo tworzymy jeden, de facto męski.
  Każde inne rozwiązanie jest "nieszczerze", dopuszcza oszustwa i manipulacje.
  Dla osób o "niejasnej płci" można by stworzyć specjalną kategorię.
  Proszę bardzo. Dla transpłciowców tak samo.

 • oloros11

  Oceniono 8 razy 8

  chociaż dzisiaj coraz trudniej ale obstawiam ze Jóźwik jest kobieta i to całkiem ładna

 • zebrzec

  Oceniono 3 razy 3

  sliczna, mądra kobieta...

 • izpz

  Oceniono 4 razy 2

  Sprawę sportowców "na granicy płci" można rozwiązać w prosty sposób.
  Popatrzmy jak to jest w przypadku sportu z podziałem na kategorie wiekowe. Nie ma czegoś takiego jak "sport seniorski". Jest sport juniorski - ze ścisłym podziałem ze względu na wiek zawodników - np. do 16 lat, do 18, do 20 itd. Przy czym nikt nie zastanawia się, czy uczciwe jest, żeby ktoś, kto powiedzmy jest w wieku 18 lat i 1 dnia nie miał prawa startować w kategorii do 18 lat. I dodatkowo - nikt nie zabrania zawodnikowi powiedzmy 17-letniemu występować w kategorii do lat 20. Są również kategorie oldboyów, gdzie granicą nie jest wiek "do" ale wiek "od" - ale na w pełni analogicznych zasadach. Wreszcie jest kategoria "open" - czyli bez ograniczeń wiekowych (co najwyżej wiek minimalny do uprawniania sportu wyczynowego). To włąśnie ta kategoria "open" określana jest mylnie jako "seniorska".
  Podobnie jest z kategoriami wagowymi w niektórych sportach - jak jest waga do 60 kg, to oznacza, że jak ktoś waży 60 kg i 1 gram już startować w tej kategorii nie może. A jak ktoś waży 59 kg to może startować w kategorii do 60 kg ale jak chce - także w kategoriach wyższych. I jest kategoria "open" zwana np. w boksie zawodowym kategorią "wszechwag" bez limitu wagi (a nie jak się mylnie mówi - kategoria "ponad X kg").
  No to zróbmy tak samo z kwestią płci - zamiast sportu męskiego i kobiecego wprowadźmy sport kobiecy i sport w kategorii open - w którym mogą startować wszyscy (w tym i kobiety, które mogłyby startować w zawodach kobiecych). Sprawa by się rozwiązała sama.

 • ttwo

  0

  Pani Joanna była druga w Rio w biegu kobiet. Trzy pierwsze na mecie nie były kobietami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX