Mistrzyni olimpijska z Rio zdyskwalifikowana za stosowanie dopingu. Surowa kara

Ruth Jebet, mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro, została zdyskwalifikowana za stosowanie dopingu. Jej przerwa od startów potrwa cztery lata.

23-letnia Ruth Jebet to mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro sprzed czterech lat. Okazała się wtedy najlepsza w biegu na 3000 m z przeszkodami. W środę Athletics Integrity Unit (AIU) - organ lekkoatletyczny odpowiedzialny za walkę z dopingiem - poinformował, że Jebet została zdyskwalifikowana na cztery lata. Powód? Wykryto w jej organizmie niedozwolony hormon o symbolu r-EPO.

Początkowo nie przyznała się do winy

Jebet nie startuje od lutego 2018 roku. Wówczas została zawieszona za podejrzenie stosowania dopingu. Do odbycia pozostała jej jeszcze mniej niż połowa kary. 23-latka reprezentuje Bahrajn, ale urodziła się Kenii. Gdy pierwsza próbka krwi wyszła pozytywnie, biegaczka przekonywała, że nie przyjęła świadomie tej substancji. Po roku zmieniła zdanie. Przyznała się do winy i czeka na zakończenie kary.