Sport.pl

Polski mistrz olimpijski w jeździectwie nie żyje

Jan Kowalczyk, mistrz i wicemistrz olimpijski w jeździectwie, nie żyje. Zmarł po długiej chorobie. Miał 79 lat.

Jan Kowalczyk swój życiowy sukces osiągnął w Moskwie , gdy na koniu Artemor wywalczył złoty medal olimpijski. Wcześniej na tej samej imprezie zdobył srebrny medal w konkurencji drużynowej. 

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że dziś 24 lutego 2020 roku o godzinie 14.00 odszedł  st. chor. sztab. Jan Kowalczyk. Trener, największy talent w historii polskiego jeździectwa, najskuteczniejszy (i „złoty”) kontynuator polskiej szkoły jazdy, mistrz olimpijski w skokach i zdobywca srebrnego medalu w Pucharze Narodów IO w Moskwie (1980) - napisało na Facebooku Stowarzyszenie Klub Jeździecki Legia-Kozielska.

 

Kowalczyk 17 razy był mistrzem Polski. Był także trzykrotnym olimpijczykiem. W 1968 w Meksyku, w 1972 w Monachium i w 1980 roku w Moskwie.

Więcej o:
Komentarze (38)
Polski mistrz olimpijski w jeździectwie nie żyje
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 24 razy 24

  Uratował wtedy honor polskiego sportu, bo zanosiło się na nędzne 2 złote medale Kozakiewicza i Malinowskiego. Już wszyscy położyli laskę, że więcej złota nie będzie - a tu w ostatni dzień - ZONK! Niech spoczywa w pokoju [*] (Artemor odszedł już 35 lat temu)

 • kazik966

  Oceniono 18 razy 18

  Pamiętam,że był to ostatni dzień igrzysk i nikt nie liczył na żaden medal ,a tu bomba:złoto!.Totalne zaskoczenie i radość.Kowalczyk wywalczył złoty medal.Po tym sukcesie na kolejnych igrzyskach oglądało się zawody jeździeckie...Cześć jego pamięci.Spoczywaj w pokoju mistrzu.

 • kzet69

  Oceniono 15 razy 15

  Niech pomyka na Artemorze po niebieskich szlakach RIP
  ps. pamiętam ten ostatni dzień moskiewskich igrzysk i tę niesamowitą grację i elegację jeźdźca i konia...

 • eses2

  Oceniono 8 razy 8

  Mistrz w swojej dyscyplinie.
  RIP

 • lobuz5

  Oceniono 8 razy 8

  Pamietam jak skakal na Gruzji. Coz, przyszedl jego czas. Kondolencje dla rodziny.

 • tomaszkulej

  Oceniono 7 razy 5

  R.I.P.
  Bardzo smutna wiadomość,
  Jestem kibicem sportowym, choć nigdy nie interesowałem się jeździectwem. Jednak tą dyscyplinę sportu zawsze będę kojarzył z Janem Kowalczykiem i jego olimpijskimi medalami. W 1980 roku miałem tylko 10 lat. Mimo to doskonałe pamiętam jego medalowe występy na moskiewskiej olimpiadzie.
  Dla mnie Jan Kowalczyk zawsze był, i pozostanie wzorem sportowca.

 • sylenth

  Oceniono 5 razy 5

  pamiętam wakacje nad morzem i ludzi stłoczonych w świetlicy ośrodka wypoczynkowego żeby oglądać transmisje z Moskwy, ja wtedy po kioskach zbierałem naklejki do wydawnictwa "Od Aten do Moskwy"

 • sacc77

  Oceniono 6 razy 4

  Czołem ŻOŁNIERZU!

 • awitold4

  Oceniono 6 razy 4

  Rosjanie nie chcieli zgodzić się na jego polski wojskowy mundur. Przywiózł go do Moskwy nielegalnie. Wielki sportowiec. ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX