Sport.pl

Absolutny rekord świata w skoku o tyczce na mityngu w Toruniu! 20-latek przeszedł do historii lekkiej atletyki! [WIDEO]

Podczas mityngu Orlen Copernicus Cup Armand Duplantis ustanowił nowy rekord świata w skoku o tyczce. Młody Szwed skoczył 6,17 m na zawodach lekkoatletycznych w Toruniu!

Armand Duplantis kilka dni temu był bliski pobicia rekordu świata w Duesseldorfie. Szwedzki zawodnik w drugiej próbie minimalne strącił łokciem poprzeczkę zawieszoną na 6,17 m.

Lisek: Jestem zadowolony z tego, co osiągnąłem w Katarze

Zobacz wideo

- Myślałem, że to możliwe. Druga próba na 6,17 m była tak dobra, jak mogłem się spodziewać. To było fajne uczucie. Siedzisz tam, chociaż nie mogłem sobie z tym poradzić, i widzisz, że wszyscy wstają i kibicują. To szalone uczucie, odkąd miałem cztery lata, żeby to realizować. Potem był metr i teraz wszystko poszło tak szybko. Patrzę na 6,17 i czuję, nie wiem, nostalgię - mówił Szwed kilka dni temu w rozmowie z World Athletics, zapytany o rekord świata.

Duplantis pobił rekord świata w skoku o tyczce na zawodach w Toruniu

To co nie udało się w Niemczech, zrealizował w Toruniu! Podczas zawodów lekkoatletycznych mityngu Orlen Copernicus Cup pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 6,17 m. Pobił tym samym o centymetr absolutny rekord świata należący do Renauda Lavillenie, który ustanowił 15 lutego 2014 roku w Doniecku. 20-letni tyczkarz pobił również osiągnięcie słynnego Siergieja Bubki (6,15 m na stadionie).

Zobacz rekordowy skok Duplantisa na 6,17 m:

Duplantis rozpoczął zawody w Toruniu od 5,72 m. Później za pierwszym podejściem przeskoczył 5,92 m  i 6,01, mając olbrzymi zapas. Następnie przeniósł poprzeczkę na wysokość 6,17 m. W pierwszej próbie strącił ją nogą, natomiast w drugiej lekko musnął, ale poprzeczka nie spadła ze stojaka. Po przeskoczeniu rekordowej wysokości Duplantis świętował sukces najpierw ze swoimi przeciwnikami, a potem z mamą, która obserwowała jego popisy z trybun.

Armand Duplantis pomimo zaledwie 20 lat, ma już na koncie wiele sukcesów. Młody tyczkarz jest mistrzem Europy z Berlina w 2018 roku i wicemistrzem świata z Dohy w 2019.

Więcej o:
Komentarze (109)
Absolutny rekord świata w skoku o tyczce na mityngu w Toruniu! 20-latek przeszedł do historii lekkiej atletyki!
Zaloguj się
 • hdtvpolska

  Oceniono 20 razy 18

  Naprawdę niesamowity rekord to był w skoku w dal.
  Był rok 1968. Bob Beamon skoczył 8,90 cm. IO Meksyk. Poprawił rekord świata o .... 55 cm. Do dziś jest to drugi rezultat w historii. Obecny rekord to 8,95 (1991 - Mike Powell) .

 • marcin5050

  Oceniono 38 razy 18

  no proszę, to jest sport, a nie przepychanie na siłę naszego jeźdźca bez głowy z F1 czy trzeciorzędnych (poza p.Robertem) kopaczy

 • lblblblb

  Oceniono 25 razy 17

  Toruń?
  Zaś cud. Bez pomocy najświętszej panienki i wpłat na radyjo na pewno by się to nie udało.
  Podajemy nr konta ...................................

 • wikal

  Oceniono 15 razy 15

  Gratulacje! Fantastyczny rekord młodego chłopaka, który jeszcze nieraz nas zaskoczy. On dopiero rozpoczyna prawdziwą karierę.

 • ideprosto

  Oceniono 18 razy 12

  W Toruniu? Wyżej grzyba nie podskoczysz? Da się!

 • muzoman

  Oceniono 8 razy 8

  Wysoko skoczył. Bardzo wysoko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX