Sport.pl

Marcin Lewandowski pobił rekord Polski i zdobył brązowy medal MŚ w Katarze!

Ma 32 lata, od 11 lat jest w światowej czołówce, ale dopiero teraz zdobył medal największej, międzynarodowej imprezy na stadionie. Marcin Lewandowski trzeci, brązowy, w biegu na 1500 m na MŚ w Dosze! To wspaniały sukces i jeszcze wspanialsza zapowiedź tego, co Polak może zrobić za niespełna rok na igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Zobacz wideo

Rok temu w Berlinie Marcin Lewandowski zdobył srebro. - Nie wygrałem bo brakowało mi doświadczenia na tym dystansie, za długo trzymałem się na złej pozycji w tym biegu i dlatego skończyło się srebrem, a nie złotem - tak wspomina tamten bieg.

Teraz, doświadczony już ze srebrem z Berlina i ze złotem halowych ME z Glasgow, osiągnął życiowy sukces.

- Jestem bardzo dobrze przygotowany do tego turnieju. Bo to turniej. Nic mnie tu nie zaskoczy, jestem i bardzo szybki, i bardzo wytrzymały, a do tego rozkręcam się z biegu na bieg - mówił po półfinale były 800-metrowiec (na tym dystansie był mistrzem i wicemistrzem Europy). W finale Lewandowski wytrzymał bardzo mocne tempo podyktowane przez Kenijczyków Timothy'ego Cheruiyota i Ronalda Kwemoia. Pierwszy z wymienionych, zdecydowanie najszybszy w tym roku, wytrzymał do końca, wygrał pewnie. Drugi osłabł, na ostatniej prostej dystans tracił tak szybko, jak Lewandowski zyskiwał.

Polak z 10-osobowej grupy biegnącej za Kenijczykami ostro ruszył już na 200-250 metrów przed metą. Finiszował na niezagrożonym trzecim miejscu, z nowym rekordem Polski, pobitym o pół sekundy. Mniej brakowało mu srebra (o 0,08 s wyprzedził go Taoufik Makhloufi) niż do Polaka zabrakło Jakobowi Ingebrigtsenowi (0,24 s).

Rok temu w Berlinie 18-letni wtedy Norweg ograł Polaka na finiszu. Później "Lewy" już z nim wygrywał. Teraz w Dosze pokazał, że tak szybko uczy się nowego dystansu i siłą rzeczy tak bardzo nabiera wiary w siebie, że za 10 miesięcy na igrzyskach w Tokio absolutnie może wywalczyć ostatni medal, jakiego brakuje mu w kolekcji - olimpijski.

Niedzielny wynik Polaka (3.31.46) jest nowym rekordem Polski. Oznacza to, że Lewandowski poprawił dotychczasowy rekord o 49 setnych sekundy.

Więcej o:
Komentarze (16)
Marcin Lewandowski pobił rekord Polski i zdobył brązowy medal MŚ w Katarze!
Zaloguj się
 • regiss

  Oceniono 11 razy 11

  No i pięknie. :)
  Zapowiadał, że jest mocny, że może poprawić rekord Polski i że walczy o medal.
  Wszystko, co mówił to się potwierdziło.

 • mppmpp

  Oceniono 7 razy 5

  Brawo. Brawo. Brawo. Słuchałem w radio, jadąc w aucie. Tak jak w latach 70 z Szewińską, Szurkowskim czy Malinowskim. Magia. Gratuluję. Dziękuję. Pozdrawiam.

 • boliver

  Oceniono 4 razy 4

  Bravo Marcin,,

  Powod do dumy,, godny reprezentant z orlem na piersi,,

 • Marcin Paszczak

  Oceniono 5 razy 3

  Fenomenalny bieg. Od lat mu kibicuję. Tak jak Adamowi. Po nich długo nie będziemy mieć takich sredniakow. Wielka rzecz!!!. Biega cały świat. Młotem rzuca Polska . Hammer country. Szkoda że lekką jest niedoceniana w naszym kraju. Czym są skoki narciarskie wobec tego sukcesu. Trzeba w lekkiej być w pierwszej trójce na świecie żeby w miarę żyć. O kopaczach z naszej ligi nie wspomnę

 • z1946b

  Oceniono 3 razy 3

  Brawo Marcin👍💪

 • mariami

  Oceniono 4 razy 2

  Wspanialy wyczyn Lewandowskiego, swietne przygotowanie, odwaga i madrosc w biegu.

 • thrak401

  Oceniono 4 razy 0

  Gratulacje, wspanialy wynik. Redaktorze, po co ta spinka na Tokyo? To dopiero za rok.

 • cep_0

  Oceniono 2 razy 0

  GRATULACJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Dla mnie to MEDAL większej rangi nawet od złota P Fajdka.
  GRATULACJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Zdobyty po niesamowitej walce z koalicją "AFRYKAŃSKĄ".
  GRATULACJE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX